Arhiv novinskih tekstova o Ljubinju i Ljubinjcima

Ńňđŕíŕ 5 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next

Ďîăëĺä༠ďđĺäőîäíó ňĺěó Ďîăëĺä༠ńëĺäĺžó ňĺěó Go down

Re: Arhiv novinskih tekstova o Ljubinju i Ljubinjcima

Ďîđóęŕ by space on Wed May 28 2008, 09:06

Ђака мало, а успјеха много

Datum: 27.05.2008 23:00
Autor: Ж. ЈAЊИЋ

ЉУБИЊЕ - У једину љубињску Основну школу "Свети Сава" уписало се 36 првачића, два више него лани, па им неће требати посебно одобрење Министарства просвјете и културе за формирање два одјељења, која су тачно на граници законског минимума.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Једна молба министарству мање није баш знатнија утјеха за установу у којој се годинама укупан број ђака смањује. Поуздани свједок тог пада је наставник Милорад Видаковић, некадашњи наставник у свим осмољеткама на подручју љубињске општине, данас секретар једине преостале школе. Предавао је у сеоским школама у Влаховићима, Жрвњу и Банчићима, као и оној градској, у коју су се оне интегрисале 1974. године.
- Те године у Љубињу смо имали 680 ђака, а још је радило пет четвороразредних подручних школа. Прилично брзо су се и те четвороразредне угасиле и сва су дјеца морала у градску школу. Но, и њихов број је кроз долазеће деценије опадао, док се, ево, није, као данас, преполовио - присјећа се Видаковић.
Из она три посустала села с некадашњим осмољеткама, у којима се, попут давних успомена, школске зграде руне и пропадају, у градску школу долазе само по два-три ђака! A Основна школа "Свети Сава" броји укупно 365 ученика - у девет разреда и 19 одјељења.
- У посљедњој деценији најбројнији упис смо имали прије пет година, када смо уписали 52 првачића. Од тада је број опадао, док лани није спао на свега 28, па смо морали да тражимо посебно одобрење да их размјестимо у два одјељења. То је уједно била и најмалобројнија генерација икад уписана у Љубињу - рекао је Видаковић.
Нема сумње да сви ови мали бројеви изазивају велику зебњу у размишљањима о будућности града под Радовињом, која, понајприје због њих, нису нимало радосна. Неће вам то прећутати ни 25 учитеља и наставника Основне школе "Свети Сава", али ће истаћи да је квалитет рада у овој малобројној заједници на високом нивоу.
- Учествовали смо на свим такмичењима које су организовали Министарство просвјете и културе Републике Српске и друга министарства, а постигли смо завидне резултате. На недавним Малим олимпијским играма наши фудбалери су били други, а одбојкаши трећи у Српској - рекао је Видаковић.

Квалитет неоспоран

- На републичком финалу из физике за девете разреде заузели смо осмо мјесто, док је већи број ученика показао солидно знање на републичким такмичењима из српског језика и историје. Оставили смо иза себе многе бројније школе и тиме се, наравно, поносимо - закључује Милорад Видаковић, додајући да, колико год је квантитет у овој причи споран, "толико је и квалитет неоспоран".

space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1035
Godina : 40
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by polemospater on Wed May 28 2008, 11:39

ja mogu samo da kazem da su rezultati uvek mnogo bolji kad je u odeljenju manje djaka....verujem da je i lakse raditi u takvim odeljenjima...jer se mozes vise paznje posvetiti svakom djaku...ma to je divno...ali sta ako taj broj nastavi da pada Rolling Eyes

polemospater
Jet Set Foruma

Female
Broj poruka : 2172
Godina : 30
Datum upisa : 25.11.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by katabuya on Thu May 29 2008, 19:34

Ispade vise nastavnika u skoli nego djece...

Admin knows best... [You must be registered and logged in to see this image.]

katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 34
Datum upisa : 25.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by polemospater on Fri May 30 2008, 00:25

dobro je dok ima uopste dece....

polemospater
Jet Set Foruma

Female

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Fri May 30 2008, 12:15

izvor
[You must be registered and logged in to see this link.]

Помоћник министра за пољопривреду и рурални развој одлучно демантовао начелника општине Љубиње

[ 28.5.2008 ] Вршилац дужности помоћника министра за пољопривреду и рурални развој, Зоран Ковачевић, реагујући на нетачне изјаве начелника општине Љубиње, Саопштењем за јавност указао је на низ чињеница које говоре о активностима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС на подручју општине Љубиње. У саопштењу се каже да:
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, преко Јединице за координацију пољопривредних пројеката у оквиру пројекта „Развој мале комерцијалне пољопривреде“ који је финасиран из кредита Свјетске банке и контрибуције Владе РС, у протеклом периоду је, између осталог, реализовало неколико значајних инфраструктурних инвестиција за вишенамјенско водоснабдијевање и наводњавање на подручју општине Љубиње.
Све пројектне активности се спроводе у складу са процедурама Свјетске банке и одобравају се од стране тима Свјетске банке који је задужен за супервизију пројекта.
У складу са тим процедурама у оквиру компоненте „Подршка развоју комерцијалних пољопривредника“ реализоване су сљедеће активности:

1. Изградња система за водоснабдјевање села Убоско – учешће Министарства у износу од 124.546,02 КМ,
  2. Изградња резервоара од 1000м3 за водоснабдјевање Љубиња – учешће Министарства у износу од 109.613,09 КМ,
  3. Санација постојећег базена и наплавне површине Буков До у источном дијелу Љубињског поља – учешће Министарства у износу од 92.424,27 КМ.

На подручју општине Љубиње, Министарство је у протекле двије године покренуло и суфинансирало (из средстава кредита и подстицаја) још неколико значајних инфраструктурних пројекта који се односе на подршку у пољопривреди и изградњи сеоске инфраструктуре (асфалтирање путева, санацију-изгадњу чатрња за воду, подршка задругама и удружењима, обука пољопривредних произвођача, изградњу пластеника и сл), у вриједности од 150.000 КМ. У фази је разматрања или одобравања још неколико значајних захтјева, од стране корисника, са подручја општине Љубиње.

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Fri May 30 2008, 12:17

nastavak vijesti [ 28.5.2008 ] Вршилац дужности помоћника министра за пољопривреду и рурални развој, Зоран Ковачевић, реагујући на нетачне изјаве начелника општине Љубиње...

Општина Љубиње је према Министарству, односно Пројекту, кандидовалаи изградњу акумулације за воду „Буков до“ у рејону источног дијела Љубињског поља. Након детаљне анализе расположиве документације и информација добијених директним увидом на терену, тим Свјетске Банке и Јединице за имплементацију овога пројекта, констатовали су да се предметна акумулација не може финансирати из средстава пројекта због недостатка детаљних студија, истражних радова (хидрогеолошки, еколошки), одобрења, те додатних проблема условљених изузимањем приватног земљишта на мјесту изградње акумулације. Истичемо да су представници Општине у мјесецу новембру 2007. упозорени на хитност и обавезност припреме наведене документације и провођења неопходних истражних радова. Како су правила Банке у вези испуњења еколошких и хидротехничких захтјева, нарочито оних система чија изградња подразумијева и расељавање људи или експропријацију њихове имовине, јако строга, расположива документација за систем „Буков до“, није задовољила тражене критерије, те пројекат није прихваћен за финансирање, што се може видјети из Извјештаја са редовне супервизијске мисије пројекта тима Свјетске банке.
Министарство је до сада подржавало и подржаваће развој пољопривреде и руралног подручја на територији општине Љубиње, те су наведене информације сасвим нетачне и злонамјерне. Овом приликом демантујемо те нетачне информације уз обећање да ће Министрство учествовати у суфинансирању свих активности на подручју Општине Љубуиње које имају техничку и економску оправданост.
Овом приликом обавјештавамо јавност, да све што је урађено и финансирано од стране Министрства, па и у овом подручју, може да послужи као добар примјер, како се за веома кратко вријеме може допринјети да услови за живот у соским подручјима постану квалитенији и бољи. Најбољи суд о томе могу дати крајњи корисници на терену.
Министарство ће и даље активно учествовати на реализацији програма подршке локалним заједницама, а поготово сеоском становништву у складу са процедурама кредитора и Правилником о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села.

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Fri May 30 2008, 12:29

ponekad imam osjecaj da mi koji nismo trenutno u Ljubinju informisemo ljude koji su trenutno tamo sta se desava pod Radovinjom Smile

aj se malo aktivirajte ljudi, kakve izjave...
sta je toliko pa ministar mora pismeno da oglasava

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by katabuya on Fri May 30 2008, 20:08

Stvarno ovi ljudi koji su u Ljubinju,slabo izbacuju aktuelnosti,ni ja nisam znao nista o ovome...

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by REBELDE on Fri May 30 2008, 21:08

Pa brawo da je to neko primetio...

Kad smo wec kod primeciwanja : nema nam Tomple...

REBELDE
Veteran

Female
Broj poruka : 1015
Godina : 22
Datum upisa : 15.11.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sat May 31 2008, 22:56

...The Truth is Out There...

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by katabuya on Sat May 31 2008, 22:58

zovite Moldera i Skali Smile

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 01 2008, 07:58

Vesti 24.03.2008.
ČEDO ĐORDAN: HERCEGOVAČKI ČOBANIN-DEMINER

SA STADOM KROZ POLJA SMRTI

• Nadam se da ću umreti u postelji, kaže sedi junak iz sela Mišljen koji je dosad "skinuo" više od 500 mina
Samo lud čovek se ne boji! A moj je život između groma i mine - kazaće, malo samoironično, 62-godišnji penzioner i ovčar Čedo Đordan, spuštajući se umorno na drvenu klupu pred kućom u zavetrini, gde sunce mnogo prijatnije greje, nego gore po kraškim brdima, gde još vetrovi "zimskim jezikom zbore". On je u tim i takvim brdima, sa svojim stadom, od stolačke, preko ljubinjske do opštine Ravno često jedini putnik i prolaznik. Danas je imao sreće pa je u selu Čavšu naišao na poznanika Velemira Mijatovića, koji je tu svratio, iz LJubinja, da obiđe imanje. Čobanica odavno nema, pesma im zgasnula u onim poletnim decenijama industrijalizacije i masovnih seoba, pa je polunomađenje i čuvanje najvećih južnohercegovačkih stada prešlo iz ženskih u muške ruke!
Na to došao rat, pa starost i nemoć, od sela i zaselaka neretko preostali samo geografski nazivi, tek da podsete i opomenu kako je krhko ljudskih ruku delo u bici sa stihijama vremena. Pamti Čedo te mene i promene. I sam je 22 godine u LJubinju bio vozač teške "Građevinarove" mehanizacije, ne pomišljajući nikad da će doći doba kad će iz rodnog sela Mišljena terati stado na pašu u tri opštine. Pa još kraj minskih polja!
Zbogom, kaduljo

- S odlaskom ljudi u gradove, stada su se prorijedila. A ljudi, da i ne pričam. Sjećam se, sedamdesetih godina prošlog vijeka iz Mišljena su u školu u Bančiće išla 24 đaka! Sad nas je u selu desetoro čeljadi, svega desetoro: jedna kuća Budinčića, jedna Miletića, po dvije Samopjana i Đordana... To je, u stvari, kraj Mišljena! A nekad sam - naglo će iz ove sumorne vizije skočiti ovčar u svoju mladost - oko sela brao po tonu kaduljinog lista za sezonu! Kad bih ga prodao mogao sam kupiti frezu - a to mi bio uzgredni posao! Uz kadulju bih predao i 2.600 kilograma duvana na jesenjoj vagi u Metkoviću. Za toliki duvan mogao sam odjednom, za keš, što bi sad rekli, kupiti traktor! Tako se to plaćalo u ona vremena. Sada niko osim Neđe Budinčića ne sadi duvan, kadulji smo rekli - zbogom, iako i dalje buja pa od nje sav Mišljen miriše! Međutim, od rata je u minskim poljima, a i cijena joj je toliko pala da niko neće da rizikuje!
Ništa manji rizik nije ni čuvanje ovog stada od dvestotinak ovaca s kojima se, zaobilazeći ta kraška polja smrti, Đordan kreće, kako čusmo, kroz tri opštine. Čobani su tu već živote gubili.
- Poginuo mi je susjed Milivoje Samopjan. Bio je 1. novembar 2005. Moja žena Mara čuvala ovce nedaleko od kuće, kad dotrča: "Čedo! Čedo, pukla je mina onamo prema Prskanju, čini mi se da je Milivoje otišao s ovcama baš tamo, čini mi se da sam čula Samopjanovo zvono..." Srce mi se steže. Dozivaju me ispred svoje kuće i Milivojevi roditelji. Pitaju: jesi li išta čuo? Nisam, uzvratih. I, istinu sam im rekao. Istog časa telefonom sam pozvao policiju i ove iz civilne zaštite u LJubinju. Okupi nas se brzo sedam - osam. Krenusmo... I - tuga, prijatelju. Nađosmo ga mrtvog. Stao je na "prom 1", to se ne preživljava, to ti je protivpješadijska rasprskavajuća odskočna mina!
Žali se ovčar Đordan da su mu prve mine na jedva pola kilometra od kuće, a još niko nije dolazio da razminira teren ispod Mišljena, pa je, veli, morao sam nešto uraditi. I tu i drugde, gde zasmetaju njegovom stadu.
- Do sada sam ih - kaže - "skinuo" skoro petsto! Iz više od tristo sam izvadio upaljače, a niko neće da ih uništi. I na području ravanjske opštine skinuo sam ih tridesetak! Neko vrijeme sam išao sa jednom ekipom Španaca, bjehu to nekakvi kontrolori, a ja sam im, uz to, pokazivao gdje su i druga minska polja. Sva ih dobro poznajem. Plaćali su mi dnevnicu 24 marke! Radio sam s njima sedam - osam mjeseci... Vidite, ispod Bančiće je do sad radilo deset - petnaest timova, a ispod Mišljena - nijedan, a ja moram tuda sa stadom...
Uzda se u sreću

- I mene je prve godine poslije rata oblio hladan znoj. Zašle mi ovce u minsko polje, ja za njima da ih vratim, taman da kročim još jednom kad spazih silkove! Sledih se. Osmotrih oko sebe i ugledah "prom 1"! Samo se mirno sagnem, uzmem kamen, pretučem mu pravi kabal. Kad se vratih na put, shvatih da sam se upravo izvukao iz zagrljaja smrti. Da me je spaslo to što nisam napravio još jedan korak! I to što sam, služeći vojni rok, bio u inženjeriji, te sam i o minama ponešto naučio - priča ovaj osedeli junak.
Pomislite li da od te opasnosti nema veće, dokazaće vam da ste se prevarili. Prošlog leta liznuli su požari s juga, preko Hrasna, i kretali su se ka Mišljenu. Kad su zašli u minska polja svako je morao saginjati glavu, tražiti zaklon: eksplozije su se smenjivale jedna za drugom, vatreni jezici su se nesmiljeno bližili selu... Čekali su ih kod samih kuća i nekako, u poslednji čas - obuzdali... A ovčar je potom s tugom posmatrao zgarišta. Za njegove ovce više nije bilo paše. I da se nije spustio sedam kilometara jugoistočnije do Popovog polja mnoge bi mu stradale od gladi!
- Pa kad sve ovo čuješ i znaš da je čobanin često izložen kišama, vjetrovima, drugim neudobnostima, pa kad naiđeš na one crne, gromovima spaljene hrastove po ovim brdima, pitaćeš: zašto se uopšte ovim bavim, zašto rizikujem. Pa zato što je ovo najisplativiji seoski posao na hercegovačkom jugu... Imam čovjeka, iz Stoca, on od mene otkupljuje jagnjad, koju poslije razvozi po zapadnoj Hercegovini. Plaća mi pet i po maraka po kilogramu žive mjere! Najbolje se isplati prodavati jagnjad. Sada imam osamdesetek jaganjaca. Lijepo, ali nije to bogatstvo, prije bih rekao da je to sigurnost za moju kuću! - veli naš domaćin i pogleda na svoje verne pse: šarplaninca Medu i posavskog goniča Lesija, seti se sati i sati hoda za stadom, kada u ovim kraškim pustošima ne sretne dvonožnog stvora i kao za sebe zaključi:
- A ja... Ja se, ipak, nadam da ću umrijeti prirodnom smrću. Kao i drugi ljudi, kad za to dođe vrijeme; da me neće spržiti grom, ni raznijeti mina... Da će me sreća služiti kao i dosad.

Sin u Minhenu
Čedini sinovi nisu krenuli očevim stopama. Draško je sa suprugom Biljanom i sinovima - petogodišnjim Damjanom i trogodišnjim Nikolom - u Minhenu; Duško sa suprugom Jelenom i dvoipogodišnjom kćerkom Natašom u LJubinju. Nije lako, reći će njihov otac, ni u gradovima, ali primetićemo da mu je draže nego da su s njim u selu:
- Neka ih s narodom - dodaje nakon kraće pauze.

Stradalnik
- Blizu mjesta gdje je moj komšija Milivoje poginuo prošao sam desetine i desetine puta sa stadom. Pa, ništa. I on je, nesrećnik, ranije tuda išao nebrojano puta, međutim sudbina je htjela da onoga 1. novembra napravi korak više - i stane pravo na nju! Od slične mine, nešto malo dalje odatle, kod Okolišta, prije njega poginuo je i Neđo Rudan, posljednji stanovnik tog zapadnog bančićkog zaseoka. Čuvao goveda, ušao u minsko polje - raznijelo ga! - odmahuje Čedo glavom.

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by polemospater on Sun Jun 01 2008, 08:03

a ovo je ono ''mudro'' cobance Smile covek stvarno ima vise srece nego pameti...

polemospater
Jet Set Foruma

Female

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 01 2008, 08:24

BiH: Otkrivena plantaža s 1,5 tona marihuane

Banja Luka, 27.08.2006., 23:30 | Hina

Policijska uprava u Trebinju u nedjelju je službeno priopćila kako su njezini djelatnici otkrili u mjestu Žrvanj kod Ljubinja plantažu sa 1700 stabljika marihuane.

U izjavi načelnika trebinjske policije Gorana Zupca, koju je u
nedjelju navečer emitirala RTRS, precizira se kako je riječ o "do sada najvećem zasadu marihuane u BiH".
"Ukupna težina posječenih stabljika, koje su visoke od 1,5 do 3 metra , iznosi oko tisućupetsto kilograma, a njena vrijednost 'na ulici' je oko 500 tisuća Eura" kazao je Goran Zubac.
Policija traga za osobama koje su uzgajale i navodnjavale ovu plantažu koja je locirana u teško dostupnom kamenjaru sela Žrvanj do koga nije moguće doći motornim vozilima.[You must be registered and logged in to see this image.]

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 01 2008, 08:33

ZORA LUGONJA O SAMOĆI TEŠKOJ KAO HERCEGOVAČKI KAMEN

NE DAJ BOŽE DA CRKNE RADIO
Život je u Gornjoj Ivici na - donjoj ivici. Skoro sve mlađe, spretnije i srećnije davno je oborilo prema dolinama i pitomijim kotlinama; rasulo se od LJubinja i Trebinja, preko Beograda... do Amerike.. do Australije. Najstarija stanovnica kraškog sela, na dvanaestom kilometru istočno od LJubinja, baka Zora Lugonja, ostala je u samotnoj kući na njegovom rubu. A od svega vrednog što je imala - mladosti, zdravlja, dece, unučadi, vedrih nada - ostao joj samo radio! U kući na osami, gde nema nikog s kim bi razgovarala, on joj je nekako sve. Sluša ga danju, noću; ponekad i replicira glasovima iz kutije, pa to kako god spretno ili nespretno bilo, budu i jedini dijalozi koji se u kući mogu čuti...
Nikada niko neće izračunati koliko je značajan radio samotnim ženama, što same žive pod strehama malih kamenih južnohercegovačkih kuća. On im je prozor u svet. I melem u mnogo zamršenijim stvarima duše nego što to teoretičari medija sanjaju. Jer, teoretičari nemaju takvo iskustvo s dušom u samoći! Jedan od njih, dr Ratko Božović, pre tri decenije, podučavao je i potpisnika ovih redova razlici između samoće i usamljenosti. Samoću čovek bira sam; usamljenost izabere i krši čoveka!
Baka Zora Lugonja je ovu i ovakvu samoću sama izabrala. Zove je - čamotinja:
- Nije, sinko, da me moji neće. Ma kakvi? Išla sam kod sinova u Trebinje. Ali ne znam ni tamo šta ću. Dolazio ovaj mlađi o Đurđevu danu, kaže: "Majko, sa mnom ćeš u Trebinje". Moj sine, gdje ću? Možda ćeš me vratiti s puta, možda ću ti uz put umrijeti. Šta ću ti? Ođe sam na svom kamenu! Otišao je i on, siromah, plačući. Nijesam mogla. Nije da me neće. I sad me srce boli što ne odoh, ali ne mogoh! Obilaze me djeca, Bog ih pomogo. Ništa mi ne fali, ni popiti, ni pojesti... ali kad ja više ne mogu raditi. DŽaba mi je više sve zemlje da mi daju, kad ja više sobom ne mogu, kad mi je srce oslabilo. Kako ću i dokle ovako, ne znam. Po noći slabo spavam, dosta puta presjedim. Godine pritisle; ja sam 1921. godište. Da oprostiš, niko stariji u selu. Dosta se jada vidjelo. Kad sam došla u ovu kuću moj je svekar imao desetoro djece! A, evo, sad sama. Imam i ja svoju djecu, sinove i kćeri... imam dvanaestoro unučadi! Ali ne mogu tražiti od njih više, osim da dođu, da me vide. A dođu. Svak se bori za taj dinar, da nešto zaradi. Sve razumijem i svakoga a ne mogu tražiti previše, ne mogu ja više u taj gradski život. Kasno je. A je li teška čamotinja - jeste. Svrati po neko i iz sela, malo popriča. Ali noći, noći su najteže...
O svojoj porodici kaže:
- Sinovi mi žive u Trebinju. Spasoje vodoinstalater, a Zdravko zna i zidarski posao, inače je limar. Vazda za njih strahujem. Majka kao majka, kažem: ne daj Bože, prije mene nikom na onaj svijet! Eno, tamo mi (pokazuje istočno ka Trebinju, preko kamenitih brda) žive sinovi i unučad, nevjeste. Sve... samo ja ovdje! Šćeri sam poudala: jedna mi je za Dangubićem u Donjoj Ivici - ima dva sina, oba oženjena. Druga sa Borom Slijepčevićem u LJubinju; treća u Kruševici - ona je ostala bez čovjeka, ali imaju, fala bogu, svoju djecu, svoj razgovor! Elem, s te sam strane zadovoljna!
Predanje kaže da su se preci brojnih današnjih Lugonja, po dolasku iz Crne Gore, naselili baš ovde u Gornjoj Ivici. Odatle su se širili dalje, zapadno prema Kupresu, severno prema Vojvodini, ali i prema Americi i Australiji. Zora je poslednja s ovim prezimenom u toj njihovoj staroj postojbini. Ona, njen radio, i njena samoća...
- Neko mreo, neko otišao, samo ja ostala... - ote se Zori šapatom. - Ostala na svom kamenu. Pa, nek bude dok bude, dok i ja ne odem pod kamen dolje u groblju... Samo neka mi Bog djecu i unučad i dalje čuva! I da mi radio ne crkne. Ništa od tog što javlja mi praktično ne treba. Ali, samo da znaš kako je veliko kad u noćnoj samoći čuješ ljudski glas! Zato, ne znam kako bih bez njega..

Ostario i Meda
- Znaš kako u Gornjoj Ivici kaže narod za jadnika: nema, ni kučeta ni mačeta! E, ja ti nijesam takva. Imam ti ja jednog psa Medu. A, pošteno rečeno ni od njega vajde nema - više mu je od 16 godina, staro je to, jadno i ofucano kerče, odvuko se negdje u hlad. Nema od njega ništa. Ali, valjao mi je dok je bio mlađi. Da izvineš, lane - pa znaš da neko ide! Sad mu je i to teško, i njega shrvala starost. Ni tebe nije osjetio po ovoj žegi. Sigurno se negdje zavukao u hlad i drijema dubokim snom. Doći će kad ogladni. Izgubio vidiš i njuh i karakter, ali, velim ti, valjao je dok je bio mlađi. Zato ga ne dam, uspem mu da jede... pa nek živi i tako dokle može. Ni mačak mi nije puno bolji. I on ode negdje po danu, a vrati se predveče. Ni njega ne dam. Neću da budem bez kučeta i mačeta.

preuzeto sa

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 01 2008, 09:59

ČEKAJUĆI ĐURĐEVDAN PET KOLENA LJUBINJSKE PORODICE VRTIKAPA

NEMANJA IMA ŠTO NIKO NEMA

• Kada se nedavno u trebinjskom porodilištu rodio Nemanja, deda Dragan odmah je telefonirao u Beč, pa 93-godišnjem Trifku poručio: "Postao si čukundeda!"

Možda nešto takvo i ima, ali u Hercegovini nam ne znaju navesti sličan primer. U ljubinjskoj Šantićevoj ulici, u kući Dragana Vrtikape, slavljenička atmosfera danima ne splašnjava, a sa još većim nestrpljenjem se čeka Đurđevdan. Dolaze susedi, prijatelji, poznanici da
45-godišnjem dedu čestitaju rođenje unuka Nemanje.
A novorođeni Nemanja, koji je svet ugledao 19. marta u trebinjskom porodilištu, nije u ovoj porodici tek običan unuk.
- Nemanja je - objašnjava njegov još mladoliki deda - peto živo koljeno (peti pas) u našoj familiji! Ni ja za nešto ovakvo ne znam, iako se kao rukovodilac ljubinjskog pogona "LJekobilja", po celoj regiji puno krećem... A, evo, kako mi je unuk peto koleno. Naime, u Beču živi stric moga oca 93-godišnji Trifko Vrtikapa, koji je najstariji izdanak naše kuće u Gornjoj Ivici. U tom selu, 12 kilometara istočno od LJubinja, sad živi moj 72-godišnji otac Novica, ja sam kao 45-godišnjak u LJubinju, gdje su i moj 23-godišnji sin Nikola i evo njegov sin, a moj ponos - Nemanja kome je tek malo više od mesec dana! Eto, pet kolena u našoj lozi Vrtikapa... A svi smo, hvala bogu, dobrog zdravlja i raspoloženja.
Hteo bi ponosni deda Dragan da ovo silno osećanje sreće uobliči u jak izraz, u neku pamtljivu reč, ali ono mu se prosto otima i ne da - jer za takvo osećanje i nema samo jedne reči - pa će, iako vidno ozaren, tek dodati:
- Zapišite, srećan, presrećan! Kao i ostali članovi porodice, moja supruga Zorica, mladi otac Nikola, mlada Nemanjina mama Biljana, pa Nemanjini stričevi Goran i Slavko. Ma svi, baš svi...
A tek, doduše, malo izvanji, čukundeda Trifko Vrtikapa, nekadašnji vlasnik bečkog restorana "Mostar", danas penzioner u najvećem austrijskom gradu.
- Čim mi je ginekolog Srdan Lugonja, koji je rodom iz sela Ivice kao i ja, u trebinjskom porodilištu rekao da je s nevestom i novorođenčetom sve u redu, pa čestitao što sam postao djed - priča Dragan Vrtikapa - odmah sam telefonom pozvao Beč: Trifko, javljam ti da si od sad čukundeda! Ma, ne mogu vam opisati kako mu je bilo milo. "To mi je posebna čast", uzvratio je srećan glas s druge strane, "ni ovde u Beču ne poznajem nikog sa tim zvanjem". I obećao je čukundeda da će doći na Nemanjino krštenje, za Đurđevdan.

Izuzetan dan
- Za Đurđevdan ćemo - objašnjavaju mladi roditelji, oboje radnici "LJekobilja", Nikola i Biljana Vrtikapa - u crkvi Isusovog rođenja, u LJubinju, krstiti Nemanju. Krstiće ga sveštenik Drago Cvijanović.
Za Vrtikape će ovo biti izuzetan dan. Za sve ostale u LJubinju jedinstvena prilika da vide pet koljena ove hercegovačke familije na jednom mjestu!

Vesti 27.04.2008.
izvor

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 01 2008, 10:25

Sabor Lugonja u Donjoj Ivici kod Ljubinja

Datum: 09.08.2007 00:00
Autor: Glas Srpske

Iz Kolumbusa u Ohaju, iz Beograda, Zrenjanina, Kikinde, Mostara. Herceg Novog, Ulcinja, Dubrovnika, Trebinja, Ljubinja... zaputile su se Lugonje da bi se srele u kući bratstvenika Vlajka - u Donjoj Ivici - jedinoj kući Lugonja u tom selu...

[You must be registered and logged in to see this image.]

O KAKO je mali ovaj svijet... I kako katkad zna biti lijep. Na terasi jedine kuće Lugonja u Donjoj Ivici iz koje zimi dimi i odakle puca pogled na sjever i onih pet kuća - gdje su vatre davno utrnule, u toplom avgustovskom danu, saslušasmo riječi 21-godišnjeg mladića, kojim se obratio prvom skupu bratstvenika, i komšija iz sela: - Prije dvije godine, kao novopridošli student u Kolumbusu, glavnom gradu američke savezne države Ohajo, ušao sam, s malom i razumljivom nelagodom, u crkvu Svetog Stefana Dečanskog da se upoznam s našim zemljacima i vladikom Mitrofanom. Čim sam izgovorio prezime, lica im se ozariše. Zašto? Začudio sam se. A onda su mi rekli da već znaju za Vlajka Lugonju iz ljubinjskog sela Ivice, koji je ujedinio sve srpske horove u SAD, bio pokretač srpskih novina "Amerikanskog Srbobrana", pa potom i sekretar Fondacije Srba u Americi... Pokazali su mi novine iz 1977. u kojima piše da će se održati parastos Vlajku Lugonji u svim srpskim, ruskim i grčkim hramovima u Americi! Sahranjen je u Libertvilu, nedaleko od nekadašnjeg groba pjesnika Jovana Dučića... Eto, dragi bratstvenici ne mogu vam objasniti šta mi je to tad značilo, i koliko sam sada neizmjerno srećan što vam mogu ispričati ovu američku priču... A ja sam, evo, i jedini koji je s vama, od četvoro Lugonja koje trenutno studiraju na američkim univerzitetima! Posljednja rečenica mladog studenta Gorana jedva se razabrala kroz bučni aplauz, a niz mnogo lica kliznula je i poneka suza. Niko ih se nije stidio... Tu, na terasi kuće jednog drugog i mlađeg Vlajka, istočno o velike ivičke lokve, najveće u ljubinjskom kraju, oni su - kao nigdje drugdje u svijetu svoji na svome! Ovo je njihov zavičaj, iz one lokve, iz onih još pet kuća, sjeverno od Vlajkove iz kojih su davno otišli, iz mnogog drveta i kamena, iz polusrušene pojate i ilindanski sparušene livade, iz zarasle staze i zrelog ploda kupine s kojim se rve mladi kos - miriše neko davno i toplo djetinjstvo koje im, evo, dušu obuzima i veže za tu obalu s koje su davno otplovili, ali u mislima nikad nisu prestali da joj se vraćaju. Odasvud su Lugonje stigle na prvi veliki bratstvenički skup koji su, uz već rečenog Vlajka, inicirali njegov brat Luka, pa dva doktora - Vukašin iz Beograda i Srđan iz Trebinja - te Zoran iz Trebinja i Neđo iz Ljubinja... Uz Vukašina, iz Beograda stigli Milorad i Branko. Iz Zrenjanina - Milenko. Srđan iz Trebinja doveo porodicu, kao i Slobodan iz Kikinde... Penzioner Janko (što već ima i unuka Janka) došao iz Herceg Novog, a bile i njegove sestre, Nevenka iz Uboska i Mara iz Dubrovnika... Legendarni vozač onih plavih autobusa od Sarajeva do Dubrovnika, što ih putnici šezdesetih i sedamdesetih prošlog vijeka zvahu "pruga" ili "udarnik" Spasoje, sada penzioner, dovezao se - iz Mostara, pa pozdravio bratstvenički skup - kao najstariji! Spasojeva kćerka Vesna, opet, doputovala s mužem iz Beograda, pa Petar iz Istočnog Sarajeva, Ćetko iz Ulcinja... Ostale, iz bliže okoline - Trebinja i Ljubinja - nećemo pobrajati. Sjetili su se i predaka, na lokalnom groblju za pokoj njihove duše zapalili svijeće; potom se dvaput zajednički slikali: kod lokve i na vlaci - "sa selom u pozadini", a onda, isto zajednički, krenuli do napuštenih kuća na sjevernoj strani, pa svako svoju otključao, rekavši po nekoliko rečenica o sebi i njoj. Običnih, jednostavnih rečenica iz kojih se zaključivalo da im puno znače bez obzira na to što u njima ne stanuju; jer i kad tu, u njima, pod oronulim murvama, nikog nema - stanuju njihove uspomene na djetinjstvo i mladost, na one sitne radosti čija se vrijednost uvećava upravo sa protokom godina. Kao reportera, neodoljivo su me podsjećali na pomorce što brode okeanima, a najsrećniji su kad se vraćaju u matičnu luku iz koje su nekad davno isplovili! Ne reče zalud Janko "svu sam Evropu proputovao, nema zemlje u kojoj nisam bio, ali sam na spomeniku kod crkve u Ljubinju, gdje ću jednom počivati, dao da se napiše "Cijelim svijet sam išao, a opet sam u rodno mjesto došao". - A u međuvremenu, dragi rođaci i prijatelji, podsjetio bih vas da se mi Ivičani - iz Donje i Gornje Ivice - tako lijepo gledamo da imamo 150 brakova u kojima smo mi Lugonje povezani sa Slijepčevićima, Vrtikapama, Dangubićima, Vujovićima, Dangunbićima, Kalajdžićima... Lično ću vam, ako treba, odmah stotinu nabrojiti. Zato bi ovo naše prvo saborovanje ubuduće moglo da preraste u saborovanje Ivičana. Još nešto bih predložio: da na platou oko lokve zasadimo drveće, mi Lugonje s jedne, Slijepčevići s druge strane i tako redom; da se jednom naši potomci okupe tu, i u hladu nas se sjete po nečem lijepom. Kao i da se u akcijama udružimo, da puteve među dijelovima sela povežemo, proširimo, popravimo... Oprostite što mi glas drhti, toliko sam uzbuđen što vas sve ovdje, zajedno sa komšijama, vidim na okupu - izgovorio je u dahu Janko. Smjenjivali su se govornici, nazdravičari, himnični stihovi o Ivici i bratstvu, uz guslarsku pratnju mladog Trebinjca Butulije, radoznali pogledi Vlajkove i Lukine majke Mare - koja ne pamti kad je pred kućnom numerom 37 vidjela toliko dobrog, prijatnog i razdraganog svijeta. Formirano je i Udruženje građana "Bratstvo Lugonja", za prvog predsjednika s jednogodišnjim mandatom izabran, ko bi drugi nego domaćin Vlajko. Dogovoreno je da se zajedničkim novcem i moćima ubuduće, u prvom redu pomaže prilikom liječenja, ali i mlađim i darovitim prilikom školovanja. Jer, kako u obrazloženju navede Vlajkov brat Luka, "ne zaboravimo da živimo u vremenu kad je investiranje u znanje najpotrebnije i najvrednije". Za razliku od sličnih okupljanja, ovdje se priča o korijenima nije svela na veličanje - samo muških potomaka. Od govornika čusmo da su Lugonje od Milosavića iz pivske oblasti, da su sredinom 18. vijeka doselili u Gornju Ivicu, da su junaci, putnici, dobrotvori, stručnjaci, pregaoci na raznim poljima, da ih je u prvoj knjizi o Lugonjama pomenuo lani Ilija Lugonja u Doboju, da su i sami započeli rad na novoj i opsežnijoj knjizi, ali... Ali i da su Lugonjuše djevojke jedinstvene ljepote! - Odavde potiče - rekao je jedan od govornika - Dragica Lugonja koja se udala za brata Milana Stojadinovića, nekadašnjeg predsjednika vlade Kraljevine Jugoslavije, pa s njim otišla u Ameriku. I njena sestra Radojka udala se u Americi za jednog multimilijardera Grka! Kako niko od prisutnih (i lijepo dočekanih) zetova nije negodovao, sigurno je da će se i nekoliko redova o šarmu i ljepoti Lugonjuša naći u toj novoj knjizi. Poslije zajedničkog popodnevnog ručka u restoranu "Zvijezda", kraj puta Ljubinje - Stolac, gdje je uz ostale odsutne bratstvenike pominjan i jedan Spasoje u Australiji, pročitani su i telegrami ovom - prvom saboru, od onih koji zbog neodložnog posla nisu mogli doći. Prvi pozdravni telegram stigao je od Jelene Lugonje iz Amerike, a posljednji od rođaka Rade sa sjevernohercegovačke planine Zelengore. Kako je svijet, eto, mali... I kako je bio veliki ovaj dan u Donjoj Ivici, koga njeni preostali stanovnici više nikad neće zaboraviti dok žive i dišu...

Tekst i snimci Žarko JANjIĆ

AMERIKANCI

- Pokojni Vlajko Lugonja, koga u priči pominje Goran jeste naš najpoznatiji predak u Sjedinjenim Američkim Državama, kaže nam Luka, koji odlično poznaje lozu. - Ali prvi je od naših na američko tlo kročio Aćim, još 1850. godine - i nastanio se u Los Anđelesu. Najbogatiji je bio Risto Lugonja u Los Anđelesu koji je u tom gradu imao više od 50 frizerskih salona, dok je lijep život u Čikagu obezbijedio i Nikola Lugonja... S potomcima nekih Lugonja na američkom kontinentu u međuvremenu su pogubljene veze. No poslije ovog skupa u Donjoj Ivici nije isključeno da se pojedine i obnove...

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by asha on Tue Jun 03 2008, 03:49

space ::
Policijska uprava u Trebinju u nedjelju je službeno priopćila kako su njezini djelatnici otkrili u mjestu Žrvanj kod Ljubinja plantažu sa 1700 stabljika marihuane.

lol!
znala sam da imamo potencijala...

asha
Veteran

Female
Broj poruka : 1238
Godina : 32
Datum upisa : 27.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by katabuya on Tue Jun 03 2008, 20:20

Ljubinje = Kolumbija Smile
Al' sto bas moju plantazu,to mi nije jasno... Smile

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by asha on Wed Jun 04 2008, 00:11

a sve se nije diler... Razz

asha
Veteran

Female
Broj poruka : 1238
Godina : 32
Datum upisa : 27.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by katabuya on Wed Jun 04 2008, 01:01

znao sam da ce ovo reci... Razz

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Thu Jun 05 2008, 10:57

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ďîđóęŕ by space on Sun Jun 08 2008, 11:08

Ljubinje: Zaplijenjeno 113,5 kilograma marihuane

24SI - Pripadnici Policijske stanice Ljubinje zaplijenili su 113 kilograma i 472 grama marihuane na lokalnom putu Rankovci - Rdjusi, na podrucju opstine Ljubinje, rekao je danas novinarima nacelnik Centra javne bezbjednosti Trebinje Goran Zubac.

Prema njegovim rijecima droga je pronadjena 5. novembra u "Golfu 3" kojim je pravljao S.M. (34) iz Bilece, dok je prilikom pretresa u "Audiju 80" kojim je upravljalo lice ciji su inicijali S.M. (30) iz Bilece pronadjena rucna bomba i dva noza.

Zubac je rekao da su ova lica lišena slobode i da ce nakon kriminalisticke obrade uz izvještaj o pocinjenom krivicnom djelu biti predati Okruznom tuzilaštvu u Trebinju.

On je napomenuo da ce rad na rasvjetljavanju ovog djela nastaviti Specijalno tuzilaštvo u Banjaluci, s obzirom da je rijec o izuzetno teškom krivicnom djelu i velikoj kolicini droge.

Zubac je naveo da je policija utvrdila da je "Golf 3" ukraden u noci izmedju 22. i 23. juna u selu Bjelac, kod Trebinja, te da je lice sa inicijalima A.M. na ovom automobilu promijenilo registarske oznake koje su izdate u Kantonu Sarajevo.

On je podsjetio da su prije sedam dana pripadnici CJB Trebinje u Berkovicima pronašli i oduzeli 16 kilograma i 373 grama marihuane koja je bila sakrivena u automobilu "Renault megane" hrvatskih registarskih oznaka, a kojim je upravljao N.c. iz Ploca.

Zubac je rekao da je, zahvaljuju?i dobro osmišljenom planskom radu trebinjske policije, evidentno povecanje broja rasvijetljenih i dokumentovanih krivicnih djela iz oblasti zloupotrebe opojnih droga u odnosu na prošlu godinu.

"Po broju otkrivenih plantaza i po oduzetoj kolicini marihuane u tranzitu, CJB Trebinje je prvi u BiH", istakao je Zubac.

(srna.co.yu)
07. 11. 2006. • 15:16

space
Administrator
Administrator

Male

Íŕçŕä íŕ âđő Go down