KLEPCI

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Go down

Re: KLEPCI

Порука by Maranzano on Mon Jan 19 2009, 08:30

wolf sagash ::da janicic je bio sa vilusa i bio je komadant ljubinjske cetnicke brigade do maja 41'

Мислиш од маја? Али како, зар ниси рекао да тад четника није било у Љубињу?

Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 31
Datum upisa : 30.05.2008

Назад на врх Go down

Порука by wolf sagash on Mon Jan 19 2009, 23:14

Maranzano ::
wolf sagash ::da janicic je bio sa vilusa i bio je komadant ljubinjske cetnicke brigade do maja 41'

Мислиш од маја? Али како, зар ниси рекао да тад четника није било у Љубињу?
greska je u godini.do 43'oprosti.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Назад на врх Go down

Порука by wolf sagash on Thu Jan 22 2009, 09:26

spominjo si todorovica..kakav avgust.on je tek u januaru42' tacnije sestog januara stigao u fojnicu kod gacka.dotad je bio sa dangicem u istocnoj bosni.onda je preko santica i petkovica radio na dogovoru sa talijanima.pokusavao je i da potonjeg partizanskog generala dusana brstinu inace vodju dotad ideoloski neopradjeljenog bataljona ''bishina''izlobira za nasu stvar.medjutim vlado segrt ga je likvidirao zajedno sa porucnikom miseljicem u kifinu selu 20 februara.
znaci jedini cetnicki prvoborac je radojica perisic.u odmetnistvu su bili i sava kovac i petar samardzic ali sami ili sa nekolicinom pratilaca

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Назад на врх Go down

Порука by Maranzano on Thu Jan 22 2009, 12:00

На погледима сам још давно читао да га је Дража августа 41' поставио за повереника за Херцеговину, а да је ту и дошао сам читао на рчп брчко.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Августа
1941. сазнало се у Херцеговини за покрет пуковника Михаиловића и
херцеговачке четничке јединице су се одмах укључиле у покрет. Пуковник
Михаиловић је тада послао у Херцеговину мајора Бошка Тодоровића
да би
координирао рад херцеговачких четника са његовим покретом.

Опет вероватно си ти у праву, ја сам ту тематику баш давно прелазио многе ствари су ми половично у сећању, ово поставих чисто да знаш да то не спомињах без икаквих основа.

Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 31
Datum upisa : 30.05.2008

Назад на врх Go down

Порука by kum on Fri Jan 23 2009, 03:24

...neжu ometati pouиnu prepisku, samo bih dodao da je kod nas u Ljubinju bio manekenski tip иetniљtva...

kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 526
Godina : 44
Datum upisa : 02.09.2007

Назад на врх Go down

Порука by wolf sagash on Fri Jan 23 2009, 08:50

zar nije grijeh koristiti neokomunofensi sprdacine,zanemarujuci gotovo 200 poginulih u ime ideje cetnistva.

SRAM TE BILO!!!!!!!

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Назад на врх Go down

Порука by gorstak on Tue Jan 19 2010, 11:51

Da se i ja malo prikljucim, ako nije kasno... Very Happy Prvo da odgovorim Maranzanu za crkvu u Ravnom. U ravnom postoji stara crkva Sv. Mitra na brdu Oblat koja je bila zajednicka za cijelo selo. Onda se vecina sela pokatolicila i oni su tu crkvu uzeli kao svoju. Sredinom 19. vijeka Hrvati su napravili svoju crkvu u sred sela, a Srbi 1897. svoju. Tako je stara crkva ostala samo da propada... Inace, oltar na katolickoj crkvi gleda na sjeveroistok, ne znam zasto.

Sto se tice cetnickog pokreta u ljubinju, ipak bih se slozio sa Maranzanom da on nije bio toliko intenzivan kao u ostalim dijelovima Hercegovine jer je bio razjedan iznutra. Poznato je da je u popovu polju, koje je ulazilo u sastav Ljubinjske cetnicke brigade, bio vrlo mali broj cetnika i da je bilo poznato u svim dokumentima kao komunisticko uporiste. Naime, po formiranju popovskog cetnickog bataljona koji je bio u sastavu Ljubinjske cetnicke brigade, na celo tog bataljona je po nalogu komunista dosao Mihajlo Cuzulan, clan partije. Takodje, sve ostale funkcije su uzeli komunisti zato jer su cetnicki komandanti dopustili da ih bira narod koji je inace bio komunisticki orjentisan. Mislim da se to nije dogodilo ni u jednom dijelu Hercegovine.

Sto se tice borbe kod dubocice iz 43. ne bih se slozio da je to jedna od najvecih cetnickih pobjeda u hercegovini. Jer, tada je odred od oko 40 partizana iz popova polja u cijem sastavu su bili i Mihajlo Cuzulan i ostali komunisti koji su do tada zauzimali polozaje u cetnickoj organizaciji krenuli da se prikljuce 10. hercegovackoj brigadi koja je bila oko nevesinja. U zasjedi je sacekala Ljubinjska cetnicka brigada na celu sa Ivanom Janjicicem koja se hitno vratila kamionima iz Nevesinja. Poginulo je 15-ak partizana, a ostali su se izvukli. Dakle, mislim da je bilo u hercegovini dosta vecih pobjeda cetnika nad partizanima.

gorstak
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 3
Godina : 29
Datum upisa : 19.01.2010

Назад на врх Go down

Порука by wolf sagash on Thu Jan 21 2010, 02:32

poginulo je 20 partizana.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Назад на врх Go down

Порука by gorstak on Thu Jan 21 2010, 04:06

Ok, nisam bio siguran za broj... izvinjavam se zbog greske...

gorstak
Tek stigao
Tek stigao

Male

Назад на врх Go down

Порука by wolf sagash on Thu Jan 21 2010, 08:31

Prvo da kazam da su poginuli partizani kod Dubocice bili obuceni komunisticki kadar.I za razliku od holivudskih pucacina i partizanskih vesterna gdje se ginulo hametice, u realnoj borbi stvari malo drukcije izgledaju tako da se ova zasjeda kod Dubocice u komunistickoj literaturi vrlo cesto apostrofira kao jedan od najvecih udaraca revolucionarnom pokretu u jugoistocnoj Hercegovini.
Izvori ovoj mojoj tvrdnji su brojni-Sjecanja boraca Stolackog kraja,Hercegovina u NOB...
U Ljubinju i dan danas vlada jedno poprilicno iskrivljeno i defetisticko razmisljanje o cetnickom a i o partizanskom pokretu.Vjerovatno korijeni tog razmisljanja sezu u vrijeme izgradnje socijalizma kad su u upravni aparat pooceli da pristizu ambiciozni momci iz cetnickih porodica koji su poceli da peru biografije svojih oceva na nacin da potpuno relativizuju ucesce svojih predaka u JVUO.Tako smo dobili potpuno blazirane izjave tipa"Moj stari nije bio ni u jednoj vojsci"..ma nemoj,volio bi vidjeti kako je neko uspio izbjeci mobilizaciju kad svak kupi...zatim"Stari mi je bio skripar"..mozda i jeste ali tek posle pada Bilece u jesen 44.onda ono"Ovdje nije bilo ni cetnika ni partizana"..onih 300 boraca obadvije vojske sami su se ubili..Imali smo tada i neke partizane,reklo bi se one prave autenticne koje nepokolebljivo brane revolucionarni put naseg kraja a draftovani su NOB u sezoni 45 posle 4 godine godine studiranja gerilskog ratovanja na univerzitetu"Ljubinjska vojno cetnicka brigada-state"
Sve u svemu Ljubinski cetnici su ti bili prosjek u Hercegovini.Manje uticajni od Bilecana,Gacana,Nevesinjaca,u ravni sa Trebinjcima a svakako bolji od Stocana,Capljinaca i Mostaraca.
Ucestvovali su i u junskom ustanku,isli u velikom broju u Liku i na Neretvu a podnijeli veliki teret u nazalost neuspjesnoj i herojskoj borbi na Bileci jeseni 44

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Назад на врх Go down

Порука by gorstak on Mon Jan 25 2010, 12:33

Da, da, potpuno se slazem... Vidim da si dobro upucen u desavanja u hercegovini u vrijeme 2.svjetskog rata, a i mene to bas zanima...Spomenuo si pad Bilece 44. pa me zanima, ako znas, sta se tacno tu izdesavalo? Mislim, znam ponesto o tome, da su cetnici pod komandom Voje Lukacevica krenuli ka jadranu da uspostave ,,mostobran'' i povezu se s englezima. Tada su i napali trebinje i prakticno su ga oni i osvojili od svaba, pa su im onda partizani udarili u ledja i usli kao oslobodioci u grad. Prethodno, dok je trajala opsada trebinja, partizani su napali bilecu koju je branila samo bilecka cetnicka brigada dok su ostale jedinice bile u opsadi trebinja i lukacevic nije dao da se povuku ka bileci. E sad, zanima me da li znas sta se tacno tada izdesavalo u bileci? Bilecka cetnicka brigada je tad i prestala da postoji, a cuo sam da su komunisti poslije osvajanja grada napravili masakr... Da li mozda znas neku knjigu o tome? Pozdrav

gorstak
Tek stigao
Tek stigao

Male

Назад на врх Go down

Порука by djedov do on Fri Mar 09 2012, 22:34

U zbjegu ilija koji je formiran 12.juna 1941 g je stajao
natpis (parola) SRPSKA NARODNOOSLOBODILACKA VOJSKA i mislim
da su se i borci tako ponasali do 42g.
Interesantno je da je Nikola Drapic bio organizovao napad
na jamu Rzani do sa borcima zbjega i da je trazio od popovaca da napadnu sa druge strane ali oni nisu htjeli
pa je odustao(tada je u zbjegu bilo samo nekoliko pusaka)
Ostala je njegova recenica "bolje da ih mi pobijemo iz pusaka vec da ih zive bacaju a neko ce sigurno pobjeci"

djedov do
Napreduje

Broj poruka : 71
Datum upisa : 25.05.2008

Назад на врх Go down

Порука by Sponsored content Today at 03:23

Sponsored content

Назад на врх Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Назад на врх