Heraldika: grb Ljubinja

1 of 2 1, 2  Next

Go down

Re: Heraldika: grb Ljubinja

by wolf sagash on Wed Nov 18 2009, 08:33

Sjeam se konkursa za idejno rijeenje grba ljubinjskoga.
Prvu nagradu uzeo je na drug s foruma space.Meutim neko je usvojio ovo po meni ne ba dobro rijeenje.Nekad je umjesto zanoveti na grbu stajao duhan.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by space on Wed Nov 18 2009, 11:02

wolf sagash ::Sjeam se konkursa za idejno rijeenje grba ljubinjskoga.
Prvu nagradu uzeo je na drug s foruma space.Meutim neko je usvojio ovo po meni ne ba dobro rijeenje.Nekad je umjesto zanoveti na grbu stajao duhan.

jeste, birvaktile je raspisan konrkurs za IDEJNO rjesenje ljubinjskog grba i koliko se sjecam pojavilo se nekoliko radova, ja sam uzeo nagradu za "prvo" mjesto, medjutim grb ljubinja, kakav danas znamo je na volsheban nacin postao mnogo slican drugoplasiranom. Ko je i na koji nacin dosao do konacnog izgleda grba ja do dan danas ne znam. Jedino sto znam je da sam ocekivao da je taj konkurs bude neki vid prvostepenog odlucivanja koje ce biti proslijedjeno ljudima koji se ipak bave tim stvarima (heraldicarima), a koji ipak nemaju predstavu o gradu za koji treba da naprave grb, nasto kao osnovne smjernice.
Naravno ne smatram ni da je moje rjesenje bilo najsretnije....al ipak se neki profesionalac trebao pozabaviti time

To za duhan i zanovet si u pravu i to je jedna od sprdnji koja se desava sa grbom i njegovim razvojnim putem Smile, generalno moje misljenje o tim sitnim detaljima na grbovima tipa zanoveti i sacu meda Smile je da samo govore koiko je pogresan pricip kojim se vodio taj neko ko je izbacio finalnu verziju - da grb treba da bukvalno prikazuje svaku "karakteristicnu" odliku ljubinja, znaci za 50 god ako kavada bude dominantan poljoprivredni proizvod nju na grb Smile

space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1035
Godina : 40
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Go down

by wolf sagash on Thu Nov 19 2009, 00:39

upravo tako.na grbu madrida nalazi se medvjed koji jede jagode.zato na ljubinjskom grbu nebi stajao samo hrastov list i ovca.to su ipak simboli koji su svovremenski.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Mon Nov 23 2009, 03:30

Mislim da je pravo pitanje da li Ljubinju uopte treba grb?
Svjedoci smo da je danas jako moderno imati grbove, genealoka stabla koja seu do Orlovia Pavla, Relje Krilatice i dalje do Kalinovika.
Pokuau da dam smjernice kako doi do grba koji na pravi nain predstavlja jednu optinu regiju ili mjesnu zajednicu.
Najloginije bi bilo pronai neku srednjovjekovnu plemiku porodicu koja je vladala Ljubinjem iz bijelih dvora na Radovinji pa stilizovati njihov grb, ali pronalaenje takve porodice, ukoliko iskljuimo turski period, bilo bi vjerovatno nemogue.
U ljubinju postoji par jakih vlakih plemena ili katuna u XIV i XV vijeku, Vlahovii, Premilovci..., ali vj. nisu imali ni grba ni vlastele, najblia vlasteoska porodica su nam Nikolii iz Popovog polja, ali ne zna se ni izgled njihovog grba ukoliko su ga imali.
Ne znamo zasigurno ni status Ljubinja u srednjem vijeku, uglavnom je pripadalo upi Popovo, a da li je na momente bilo zasebna upa ili je pripadalo upi Dabar ostaje nejasno.
Za grb bi se dalje mogao uzeti i neki motiv sa steka, ali u tome sluaju taj motiv bi trebao biti karakteristian samo za Ljubinje.
U XIX vijeku i Ljubinjci su uzeli uea u oslobodilakim ratovima i ustancima, Kalajdii iz Ivice, Popovii iz Bjeloeva dola..., ali nema nijednoga koji je priio grb.
U Ljubinju je bilo i antiko naselje Pardua ali izuzev bunareva i lokava po selima malo toga se ouvalo, ah da postoji rimsko utvrenje-limes na Vrsniku iznad Stoca, ali teko bi ga bilo stilizovati na grbu.
Za turski period imamo i vlastelu i status kadiluka, ali ne bi ba bilo primjereno identifikovati se sa ovim periodom nae istorije.
Dalje nam ostaje biljni i ivotinjski svijet i impozantne graevine i ponovo neemo pronai nita autohtono, izuzev moda zelenog duba na Baniima, sa ime bi se okarakterisala Ljubinjska posebnost.
Ukoliko krenemo tragom autohtonih ljubinjskih proizvoda onda dolazimo do duhana, kavade i sadaa i kreemo se provaljivat.
Ne tvrdim eksplicitno da se ne bi moglo iznai i adekvatno rjeenje za grb Ljubinja, na kraju krajeva mislim da ga danas ima svaka optina u BiH i RS, izuzev moda istonog Mostara, a do tada bi Ljubinje moglo da koristi grb RS koji je opet posebna pria i ovaj koji se koristi i onaj iji prijedlog je odbaen, sa dva grifona koja pridravaju tit.
I na kraju emu slui grb optine i da li onda optina treba da ima i zastavu i ratnu zastavu i kljueve od grada?

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 36
Datum upisa : 23.11.2009

Go down

by space on Mon Nov 23 2009, 11:01

original vise nije kod mene, jedino da po sjecanju nesto nacrtam, ili vidi sa pistom Smile

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Nov 24 2009, 02:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Space bio si na tragu.grb pavlovia

wolf sagash Tue Nov 24 2009, 02:11. 1

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Nov 24 2009, 02:07

a evo i nikolia humskih

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Tue Nov 24 2009, 02:13

Odakle si ovo preuzeo, podijeli sa drugarima [You must be registered and logged in to see this image.]

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Nov 24 2009, 02:16

jednostavno izguglao

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Tue Nov 24 2009, 03:31

wolf sagash ::[You must be registered and logged in to see this image.]
a evo i nikolia humskih

Knez Petar Nikoli sin je Vladislava i majke Stanislave iz humske vlasteoske porodice Nikolii.Njegov grob nalazi se u nekropoli knezova Nikolia u Vranjevom Selu kod Neuma.Unutranjost groba sadri skelet duine175 cm, ali bez prateih grobnih sadraja ili nalaza.

Nad grobom se nalazi steak u obliku sanduka sa natpisom i heraldikom predstavom.Tekst irilskog natpisa glasi: A SE LEI KNEZ' PET'R' VLADISLAVA SIN'.Svojim paleografskim osobinama natpis se smjeta u 14. i 15. vijek.Ispod natpisa je kompozicija heraldikih motiva(titova, orlova i zastava).Centralno mjesto u heraldikoj kompoziciji je tit sa predstavom heraldikog orla, a u stvari to je grb humske vlasteoske porodice Nikolii

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by zagor on Tue Nov 24 2009, 20:50

Odreeni period istorije Nikolii su bili vazali Sankovia a odreeni Kosaa, Sankovii i Kosae su krupna vlastela, baje, a Nikolii su sitna i fora su u svom selu, odnosno upi Popovo kojoj pripada i Ljubinje, izgleda da su im bijeli dvori bili u Krajkoviima, to ti je preko puta Dobromana, nisu mogli nestati davno prije Turaka jer se pominju u XV vijeku, istina kao gospodari Popova pominju se i ihorii-Drugovii, o ovome vie mislim da ima u upa Popovo od P.Anelia, potraiu u biblioteci kad stignem.

Ako te zaista zanima, pogledaj raspravu upa popovo u srednjem vijeku, Pavo Aneli, Tribunia 1983.
Ja nemam mogunosti da je cjelokupnu postavim, a mrzi me da je prekucavam, ima dosta i o Ljubinju, a ovdje je i teza da je Ljubinje jedan od distrikta upe popovo, ima reprodukciju natpisa sa Polihranijinog steka koji joj je podigao sin, granice upe, centri, vlastela...
Sa tezom da je Ljubinje u XV vijeku bilo posebna upa izaao je Sinia Mii u humska zemlja u srednjem vijeku, prvu tezu brani i uro Toi...
Pa ako te interesuje dau ti pa proitaj.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by zagor on Thu Nov 26 2009, 23:47

Ja to sve imam u debelim knjiurinama, a poto nemam skenera ne vidim naina da ti to poaljem.Poto se sigurno bolje razumije moda neto i iskopa, ukoliko ne, ostaje ti starinski nain i knjievno manekenstvo.
PS. prije su se urbane ribe loile na frajere koji s vremena na vrijeme proetaju neku debelu knjigu arijom, pa su Ilijada i Odiseja u lokalnoj biblioteci dovedeni do faze raspadanja [You must be registered and logged in to see this image.] .A fora se bila potpisati unutra da se vidi da si itao.

Pitaj Wolfa da di pokaze u istorijskom atlasu, ali mape uzimaj sa rezervom, jer se tane granice znaju samo u primorju na osnovu spisa Konstantina Porfirogenita De admistrando Imperii (O upravljanju carstvom), gdje kae da je Zahumlje od ua Neretve do Dubrovnika i da u njemu ive Srbi.

Period o kome se govori u Barskom rodoslovu odnosi se na period doseljavanja Slovena na balkansko poluostrvo i nastanak prvih slovenskih drava (ukoliko se tako mogu nazvati te teritorije koje su se organizovale na podruju Balk. pol.) VI-X.
A, pojava steaka je novijeg datuma, mislim da se ubalaka nekropola datira u kraj XIV-poetak XVI vijeka, a dokument na koji se poziva najvj. je iz XI.
Ne znam da li je iko od ozbiljnih istoriara pokuavao da ubdicira Yabsko, iako su dva pomenuta dokumenta najcitiraniji izvori za period ranog srednjeg vijeka na junoslovenskim prostorima.
Za pitanja na koja pokuava da da odgovor bie ti potrebno da konstatuje dosta jae istoriare i gotovo sam siguran da se nee usuditi da izau u javnost sa nekim tvrdnjama, jer je to dark age, izuzev moda Akrabe Zagorskog.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Mon Nov 30 2009, 05:49

Kod Pite su mi asopisi TRIBUNIA to nekad izdavae trebinjski muzej.Poprilino sam siguran da sam proitao tamo prepis nekog dokumenta iz Dubrovakog arhiva gdje veli da je taj i taj iz ljubinjskog kraja iz abe uinio to i to...nee 15 vijek

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by space on Mon Nov 30 2009, 22:37

Evo ga jedan autentian grb iz ljubinjskog kraja - reprodukcija iz knige "leksikon steaka". Sudei po knjizi, zanimljivo je da se motiv jelena pojavljuje na stecima najvie u okolini Ljubinja, u manjem broju u okolini Nevesinja i Kalinovika , a "nikako ga nema u centralnoj i istonoj bosni, Srbiji i u primorju"

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by zagor on Mon Nov 30 2009, 23:48

Na uzelovom mau ugravirana je takoe glava jelena, Belagi tvrdi da su predstave jelena najee oko Ljubinja,Stoca...
U radu koji sam ti poslao takoe im predstavu jelena.
Malo mi je sve ovo udno, mislim nisam istraivao, ali pretpostavljam da ovdje nije bilo jelena, (osim piva koje je vrhunsko).

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Wed Dec 02 2009, 09:21

zagor ::Na uzelovom mau ugravirana je takoe glava jelena, Belagi tvrdi da su predstave jelena najee oko Ljubinja,Stoca...
U radu koji sam ti poslao takoe im predstavu jelena.
Malo mi je sve ovo udno, mislim nisam istraivao, ali pretpostavljam da ovdje nije bilo jelena, (osim piva koje je vrhunsko).
Mislim da je prikaz jelena na uzelovom mau TRADE MARK renomiranog proizvoaa hladnog oruja i kuhinjskog posua iz elareva koji je nekoliko vijekova kasnije promjenio proizvodnu djelatnost na sreu mnogih forumaa

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by katabuya on Wed Dec 02 2009, 09:57

Ne elareva... Apatina... Na radost svih nas Smile

Admin knows best... [You must be registered and logged in to see this image.]

katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 34
Datum upisa : 25.06.2007

Go down

by zagor on Wed Dec 02 2009, 22:00

Chelovjece jesi vidio sa kakvim se pedigreom ide u kafanu i naruuje rogonja.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by katabuya on Thu Dec 03 2009, 03:32

cheers

Ako ovako nastavi, napisae novu Ilijadu...

Admin knows best... [You must be registered and logged in to see this image.]

katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 34
Datum upisa : 25.06.2007

Go down

by zagor on Tue Dec 08 2009, 05:25

Mislim da ovo ne bi bilo najsretnije rjesenje iz vise razloga a, navescu neke.
Ovaj grb uzet je za osnovu grba Pala i S.Sarajeva.Naime na pomenutoj teritoriji i jeste bila zemlja Pavlovica, od Bosne do Drine.Na teritoriji Pala nalaze se i dva utvrdjenja Pavlovica Gradina i Hodidjed (sta cito hodo) a, na teritoriji grada jos dva Pavlovca na Ilidzi i Bulozima.
Grb u osnovi ima tri kule, sto je stilizacija grada Boraca, koji je ovdje moram primjetiti pogresno smjesten u okolinu Vlasenice (pogresno tumacenje Biraca) a, ne u blizinu Rogatice gdje se zaista nalazio, Borac srediste zemlje Pavlovica, Desanka Kojic Kovacevic.
Kako navodi Enver Imamovic Vlahovici jesu u periodu 1423/35 vazali Pavlovica, ali su u istom periodu Burmazi i Pocrnje ljudi Sandalja Hranica, Otimacina i hajducija hercegovacke vlastele, Bogumil Hrabak.
Pavlovici su kako bih rekao dosle u Hercegovinu, pojavljuju se tek poslije rasapa Sankovica, kada su se ovi drznuli da prodaju Konavle Dubrovcanima mimo kralja Ostoje.Tada je izgleda osim Konavala zauzeo i Bilecu i Trebinje, Pavlovica zemlja, Sima Cirkovic (Dubrovcani se na jednome mjestu zale kako su Bilecani losi ljudi i razbojnici).Meni se cini da je sasvim izvjesno da Pavlovici nikada nisu gospodarili Ljubinjem.
Sto se tice stecaka u Boljunima nvj. pripadaju Petru Pavlovicu Mladjem i njegovima koji se tu sklonio kod ujaka hercega Stepana Kosace, Karakteristike stecaka zemlje Pavlovica, Nada Miletic.

Ukoliko moram da se odlucim za neku poznatu srednjovjekovnu vlastelu, biram Hrbrene Miloradovice.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by space on Tue Dec 08 2009, 07:33

zagor ::Reko tema je grb Ljubinja...
ma grb je u stvari interesovao crnu damu [You must be registered and logged in to see this image.] , kum ti je vise onako ... nemirnog duha, ne moze se skoncentrisati samo na jednu temu [You must be registered and logged in to see this image.]

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Dec 08 2009, 09:08

zagor ::Mislim da ovo ne bi bilo najsretnije rjesenje iz vise razloga a, navescu neke.
Ovaj grb uzet je za osnovu grba Pala i S.Sarajeva.Naime na pomenutoj teritoriji i jeste bila zemlja Pavlovica, od Bosne do Drine.Na teritoriji Pala nalaze se i dva utvrdjenja Pavlovica Gradina i Hodidjed (sta cito hodo) a, na teritoriji grada jos dva Pavlovca na Ilidzi i Bulozima.
Grb u osnovi ima tri kule, sto je stilizacija grada Boraca, koji je ovdje moram primjetiti pogresno smjesten u okolinu Vlasenice (pogresno tumacenje Biraca) a, ne u blizinu Rogatice gdje se zaista nalazio, Borac srediste zemlje Pavlovica, Desanka Kojic Kovacevic.
Kako navodi Enver Imamovic Vlahovici jesu u periodu 1423/35 vazali Pavlovica, ali su u istom periodu Burmazi i Pocrnje ljudi Sandalja Hranica, Otimacina i hajducija hercegovacke vlastele, Bogumil Hrabak.
Pavlovici su kako bih rekao dosle u Hercegovinu, pojavljuju se tek poslije rasapa Sankovica, kada su se ovi drznuli da prodaju Konavle Dubrovcanima mimo kralja Ostoje.Tada je izgleda osim Konavala zauzeo i Bilecu i Trebinje, Pavlovica zemlja, Sima Cirkovic (Dubrovcani se na jednome mjestu zale kako su Bilecani losi ljudi i razbojnici).Meni se cini da je sasvim izvjesno da Pavlovici nikada nisu gospodarili Ljubinjem.
Sto se tice stecaka u Boljunima nvj. pripadaju Petru Pavlovicu Mladjem i njegovima koji se tu sklonio kod ujaka hercega Stepana Kosace, Karakteristike stecaka zemlje Pavlovica, Nada Miletic.

Ukoliko moram da se odlucim za neku poznatu srednjovjekovnu vlastelu, biram Hrbrene Miloradovice.
Slazem se to u svezi Miloradovica...za sad.Na stecku sljemenjaku kod stare ljubinjske crkve nalazi se motiv konjanika sa stitom i kopljem.U stitu postoji neki motiv ali je neprepoznatljiv.Za to pozivam zagora i kuma da u subotu,ako bog da izvrsimo sondazu i prva ispitivanja nekim prirucnim metodama.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Tue Dec 08 2009, 22:35

Miloradovii se mogu pratiti i u XIX vijeku, dokazani pravoslavci imaju svoje steke na Radimlji kod Stoca, ktitori su crkve u Oaniima,Klepcima i manastira itomisli, bili su u slubi ruskoga cara.Sumnjam da e njihovu tradiciju batiniti neko u Stocu ili apljini.
Sve ovo navodim napamet pa ne zamjerite

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by zagor on Wed Dec 09 2009, 20:35

Fojniki grbovnik je falsifikat, ali se moe upotrijebiti u odreenoj mjeri.Svi ti grbovnici nastaju po narudbi, npr. je se oparim i onda hou i da sam plave krvi pa naruim od nekoga da me povee saKarlom velikim i Atilom hunskim.
Pretpostavljam da ovo jeste grb Miloradovia, jer sam i sam nalazio opise o dva obrnuta polumjeseca.Samo u srednjovjekovnom grbu mi neto ne ide latinica, a Fojniki grbovnik je sav latinicom napisan.

Kao prvo nisam uspio pronaci nijednu vlastelu da je vezana striktno za Ljubinje, ali neke se posredno mogu dovesti u vezu sa Ljubinjem.
Ukoliko uzmemo za tacan podatak da se Ljubinje nalazi u sastavu zupe Popovo, barem do sredine XIV vijeka (a nalazi se), onda mozemo na osnovu humskog mogorisa sa sigurnoscu tvrditi da se Ljubinje do 1363. godine nalazilo u posjedu porodice Nikolica, o kojoj je vec bilo govora, jer se humski mogoris isplacuje njima, a dabrani u jednome pismu Dubrovniku optuzuju ljude preko granice Grgura Nikolica.
Nikolici su inace potomci Nemanjinog brata Miroslava a, sestrici su bana Stefana Kotromanica.
Od 1363. godine, Ljubinje je sa Dabrom i Popovom sigurno u rukama Sanka Miltenovica, jer Dubrovcani njemu isplacuju mogoris.
Sankovici se mogu pratiti od Miltena Drazivojevica, koji je imao sinove Sanka i Gradoja i kcer Radacu koja se udala za Nenca Cihorica popovskog vlastelina i rodila sina kasnije zupana Dabiziva.Izvorni posjedi su im Zagora (Askraba) i gornja Neretva, odakle se sire na Dabar, Nevesinje, Popovo i do Dubrovnika.Groblje im je u okolini Konjica.
Sankovici su mi ostavili utisak jako nestalne i prevrtljive vlastele, 1335. su ljudi bosanskoga bana, a 1336. Stefana Dusana, poslije se u gradjanskom ratu izmedju brace Vuka i Tvrtka stavljaju na Vukovu stranu, pa kasnije mole Tvrtka da se vrate, 1368 prelaze Nikoli Altomanovicu, i tako do 1391.Pada u oci da su uvijek bili na strani porazenih, ubijedjen sam da bi 1941. bili u partizanima a,1945. presli u cetnike.
Od vlastele u okolini vrijedni pomena su
Branivojevici (Brgat,Peljesac,Ston i dijelom Popovo), Cihorici_Drugovici (Velicani,Popovo), Picevici (Dabar,Trusina), Miloradovici Hrabreni (Dubrave, dio doline Neretve, a nasao sam podatakda su imali posjede i u Dabru popis 1477, Vojinovici (Gacko), o njima cu reci par rijeci.Vojvoda Vojin imao je tri sina Milosa, Altomana i Vojina.Vojin Vojinovic za vrijeme Stefana Dusana postao je gospodar cijelog Huma I najznacajniji velikas u Srbiji, njegovom smrcu i snaga Srbije na ovoj strain nestaje a pocinje uspon Sankovica, nekadasnju moc pokusao je da povrati Vojinov Bratic Nikola-neuspjesno.
Neka vas ne buni sto se pojedine teritorije pominju vise puta kod razlicitih gospodara, jer se teritorija odredjene porodice povecavala ili smanjivala zavisno od okolnosti.
Kume ako ti ni ovo nije dosta nadji nekoga sa vise slobodnog vremena.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by zagor on Mon Dec 14 2009, 01:14

I jelen i srnda su iz porodice papkara, ovo je neka mitoloka predstava ivotinje sa ravastim repom, kakav nema nijedna od navedenih ivuljki, ta prestavlja nemam blage veze, jedino je sigurno da se radi o grbu jer je predstava na titu sa probodenim maem iza.
Belagi tvrdi da je jelen...?

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Sponsored content Today at 00:51

Sponsored content