Crkva Sv. Velikomucenika Lazara - Vlahovici

4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Re: Crkva Sv. Velikomucenika Lazara - Vlahovici

by space on Sun Mar 06 2011, 06:01

... и ... шта видиш Laughing ?
... можеш ли нам бар рећи о чему се ради ...

space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1035
Godina : 40
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Go down

by zagor on Sun Mar 06 2011, 08:21

Doli, noili u hotelu "Platani" uzeli dnevnice i rekli da nemaju para ( na Vlahoviima, sa sve kafom kod Cerovina u krljanima bili 2 sata)zaeprljali malo na sastavu junog i zapadnog zida i rekli da su sondirali temelje, mi im pokazali temelje crkve u Stanjeviima, ja se trudio da ih armiram, ali daba.
Obnova, kako sam uo od popa stoji zbog njih.
Sjeam se da je Kum traio da ako je mogue bude to manje betona.
Ma ne znam valjda sam ja naopak, moda bi se i ja tako odnosio prema nekoj crkvi u ipovu.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 36
Datum upisa : 23.11.2009

Go down

by space on Mon Mar 07 2011, 10:29

Добро, ако су ти неозбиљни, има ли наде да се мало анимира поп или епархија па да се дигне мало прашине и читава прича дигне на мало већи ниво (колико видим од општине слаба вајда). Ипак је ово једна од поуздано најстарије датираних цркава у окружењу. Ако треба позвати и екипу из Београда, они су бар ауторитети на овим просторима што се тиче заштите градитељског наслијеђа. Нема смисла да овако пропада ...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Занимљиво би било и ону порушену кућу поред (претпостављам бивши парохијски дом) видјети обновљену, али не аматерски ... и у њој је колико сам видио са фотки завршило доста стећака, а и унутрашњост је колико видим аутентична из XIX вијека

фотке су са сајта нашег форумаша PIERRE-HENRI - а ( [You must be registered and logged in to see this link.] )

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by zagor on Tue Mar 08 2011, 05:36

Ne traim opravdanje ni za sebe, ali sam oekivao da emo naii na vie razumijevanja, pogotovo kod sakralnih objekata, ako ve ne kod steaka (da ne bude zabune obnovu crkve na Vlahoviima inicirali su seljani, mi smo se sa dotinima sluajno sreli).
Skrenuli smo panju na ostatke crkava u Stanjeviima, Drvenici, Ilijinoj glavici, dvije u Ubosku, rvnju..., pokuali i zvanino i poluzvanino, linim poznanstvima i kontaktima, za sada orak. Da budem iskren do kraja nismo pokuali u eparhiji iako smo i popa usmeno upoznali sa stanjem stvari.
Nije mi jasno da tri lika kojima to nije u opisu poslova troe i vrijeme i novce za neto to ne interesuje onoga ko za to prima platu. Shocked

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by zagor on Tue Mar 08 2011, 05:49

Gdje se nalazi ovaj natpis Vukca Vuinia, zna da ga nismo nali.
Ne mogu da prealim to nisam dole, ko zna moda je ovo zadnja ansa da se na stecima koji su ugraeni u zid otkrije neki natpis, moda i drugi dio steka Vukca Vuinia Sad

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by space on Tue Mar 08 2011, 05:56

... КАСТИГ ...

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Mar 08 2011, 07:13

Ne mislim da je neto strano uraeno.Prava teta je nanjeta u 19 vijeku.Ovi fugiraju zid ali crkva e se navodno obnavljati uz prisustvo strunog tima iz zavoda.Moda su mogli koristiti bijeli cimenat za fugiranje.A da e neko preslagivati zid radi nas je ista utopija.
Natpis Vukca Vuinia je na postolju visokog sanduka koji je iskoriten kao desni dovratak kapije .

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by zagor on Tue Mar 08 2011, 09:40

Pa zar nismo utopisti Very Happy, a da je neka normalnija drava (zavodi i ministarstva i sl.), to ne bi bila utopija nego bi se podrazumjevalo.
Ukoliko se bude obnavljao objekat pored crkve mislim da e se morati "presloiti" radi stepena oteenja.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Wed Jul 20 2011, 22:05

Rajko,Rajko..! Valjda se prvo pita, pa onda jamlja.Ali nema veze.Opratamo.Ipak je ovo plus za nas.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by wolf sagash on Mon Jan 02 2012, 06:55

Danas bio na Vlahoviima.Prvi put posjetio nekropolu u Zadrvenici..u stvari ona se nalazi u Azdijama.Poetak istraivanja nije obeavao neka epohalna otkria.Na jednomn sanduku na njegovoj vodoravnoj plohi dobro se primjeti stilizovani krst.Pronali i jedan koji je podjeljen linijom na vodoravnoj plohi i jedan minijaturni na kojem je isklesana malena rozeta,mislim estolisna.Meutim kasnije uslijed promjene ugla sunevog svijetla kum je prvo zapazio na jednom dobro klesanomm sanduku povijenu liniju sa trolistovima.Struna ekspertiza djela stekoloke ekipe utvrdila je da se u okviru od tordirane vrpce pri vrhu svih vertikalnih strana ovoga spomenika nalazi motiv povijene loze sa trolistom.Zatim je ustanovljeno da na zapadnoj eonoj strani postoji neki figuralni motiv. Zahvaljujui vrlo preciznim strunim radom u kojem smo se mogli uvjeriti da je kum ovladao tajnama rekognosciranja i da posjeduje veliko iskustvo u odreivanju tema motiva u kombinaciji sa koritenjem najsavremeniji konzervatorskih preparata, kao to su kreda, ona kolska i kineske votane bojice, imali smo priliku posle nekog vremena ugledati zaista lijepu figuralnu predstavu borbe u kojoj uestvuju tri pjeaka.

Slike ovog zaista jedinstvenog spomenika da bi svi imali priliku diviti se ovom remek dijelu nae autentine medievalne klesarske kole.

A moe se vrlo lako desiti i da nam Rajko Petrov Nogo opet mazne vizuelni prikaz i objavi ga na koricama neke njegove knjiurine prepune mudrih mnenija.
Potom,sam ja pronaao biljeg koji je takoer imao indetian ukras pri vrhu svih veertikalnih strana kao i prethodno ubicirani spomenik, ali ni na njegovim bonim a ni na eonim stranama nimo mogli potvrditi prisustvo bilo kakvih figuralnih i simbolikih predstava.
Treba naglasiti da je dan bio aroban.Kombinacija sunca i istog vazduha kao i lijepih hercegovakih pejzaa prosto krijepi duu i jaa organizam.
Posjetili smo i Crkvu Svetog Lazara.Divili smo se njenoj arhitekturi i glasno komentarisali majstorstvo njenih neimara.Po prvi put obratio sam panju i na rozetu koja se nalazi iznad ulaznih vrata.Obavijena je(rozeta)plastinim,paljivo isklesanim,tordiranim vijencem ijem se umjetnikom vrijednou, tvorac motiva ne bi postidio ni pred Fra Vitom kotoraninom,neimarom uvenih Visokih Deana.Prouavali smo malo i natpis Vukca Vuihnia koji se nalazi na postolju visokog sanduka koji je iskoriten kao dovratak na ulazu u portu.Ako bude novih otkria u svezi ovog natpisa blagovremeno emo vas obavjestiti.Obratili smo panju i na nekolicinu omanjih kamenih krstova koji se nalazi tik uz oltarsku apsidu i ustanovili da spomenici pripadaju seljacima vjerovatno zaslunim za neku raniju obnovu crkve.Tu su pokopani izvjesni oli,Ljubenko,zatim Pavi,Kruni kao i supruga i sin popa Ilije arenca.Vrlo je oku ugodan,naalost teko oteen krst stanovitog Partemija Cerovine Jeromonaha vjerovatno porijeklom iz oblinjih krljanja, ije je postojanje meni bilo novost.Na prednjoj strani krsta uklesana je je vjerovatno figuralna predstava njegovog lika a natpis nam kazuje da je u trenutku smrti 1858.godine imao 32 godine.Usamom dnu krsta postoji zapis da je spomenik radio izvjesni Kova.
Zaista ne bi trebalo mnogo truda da sakralni kompleks na Vlahoviima u sintezi sa veoma upeatljivim primjercima srednjevjekovnog mramorja i vrlo zanimljivim savremenim grobljem postane prvorazredni duhovni i kulturni spomenik.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by polemospater on Wed Jan 04 2012, 05:22

kreda je zakon Very Happy
al sto ste skrti sa tim slikama

polemospater
Jet Set Foruma

Female
Broj poruka : 2172
Godina : 30
Datum upisa : 25.11.2007

Go down

by space on Sat Jun 30 2012, 07:56

Колико видим на овим фоткама од Видовдана 2012 реновирана је унутрашњост цркве - види се ново степениште за галерију, ограда галерије, нова столарија и сређени зидови...

остатак фотки на линку :
[You must be registered and logged in to see this link.]

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by zagor on Sun Oct 28 2012, 01:44

Rijeena misterija natpisa vojvode Vukosava Vlaevia:
Vojvoda Vukosav jeste poginuo u borbi sa Turcima, ali ne na Kosovu, i ne 1389. ve na razmirnoj krajini kod mjesta Mensagite(mogue Nevesinje) 1481. za svoga gospodina hercega Vlatka Kosau.
U radu Donjovlaki rodovi Vlahovi i Mirilovi u istonoj Hercegovini prof. Toi to objanjava ovako.

"Poslije smrti sultana Mehmeda II poetkom maja 1481. Dubrovani su pisali napuljskom kralju Ferantesu da su sve granice u pokretu (in montu omnia sunt confinia) i da su se Turci iz nama susjednih oblasti digli i dali u bjegstvo (li Turchi, li quali erano in questi paesi a noi vicini, sono levati et fugati via.). U tom optem meteu iz Novog je protiv Turaka poao herceg Vlatko (Kosaa) i bio poraen kod mjesta Mensagite (moda Nevesinja?), gdje je izgubio svu vojsku koju je imao sa sobom, a sam spasa naao u bjesomunom bijegu. To znai da bi se, upravo, u ovom dijelu istone Hercegovine mogla nalaziti za pokojnog vojvodu Vukosava i njegovog prestraenog gospodara fatalna Krajina. U to kao da nas uvjerava i dubrovako objanjenje Vlatkovog neuspjeha time to je uao nerazborito u borbu samo na poziv vlakog stanovnitva, bez ikakve druge pomoi i savjeta. Ti vlaki animatori hercegove elje da se obrauna s Turcima mogli su biti Vukosav Vlaevi i njegova druina. Ako je to tako, onda smo rijeili i pitanje gospodina za kojeg zgibe jedan od najuvenijih vlahovikih katunara kojem i danas zvone zvona vremene crkve sv.Lazara. Nije za veliku utjehu to njegov gospodar, herceg Vlatko, nije izgubio svu vojsku koju je sa sobom imao (perditis omnibus que secum habebit)-kako stoji u dubrovakom izvetaju-poto je u ovome ratu pretekla barem Vukosavljeva druina koja ga mrtvog donese na njegovu plemenitu batinu, na kojoj i sada svjedoi o vremenu varljive nade da se velikom i monom Turinu moe, ipak, stati na put. Ali poslije toga i neobazrivom hercegu je valjda moralo postati jasno da se blii kraj njegovoj maloj i sa svih strana Turcima okruenoj dravini koji e za svega nekoliko mjeseci stii s padom Novog (27.januara 1482).

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by space on Sun Mar 31 2013, 11:25

Na sajtu komisije je konano objavljen tekstualni dio obrazloenja odluke istorija i opis lokacije. Ima mnogo teksta, pa da ne kopiram sve, evo link jo jednom

Uglavnom sve ono to smo mi ve rastabirili, ali ima i nekih detalja kojih se nismo dotakli.

Ono to je meni bilo posebno interesantno je dio koji govori o aktuelnim radovima:

Kako je Komisija obavijetena dopisom od Eparhije Zahumsko-hercegovake i Primorske, Srpska pravoslavna crkvena optina Ljubinje, pokrenuta je inicijativa za obnovu istorijskog podruja od strane lokalne zajednice. Osnovan je i Odbor zaduen za nadzor i sprovoenje svih aktivnosti na obnovi objekta. Saglasnost je dobijena i od strane episkopa, g. Grigorija.
Predvieno je izvoenje sljedeih radova:
- Obijanje fasade i ponovno kreenje hrama,
- Uvoenje struje u crkvu,
- Popravka balkona i stepenica koji vode na balkon,
- Opremanje hrama sa potrebnim crkvenim stvarima za slubu,
- Ureenje dvorita oko crkve i groblja,
- Popravka zvonika,
- Osposobljavanje prostorije u crkvenoj kuici pored crkve,
- Arheoloko ispitivanje unutranjosti crkve i otvaranje grobova ktitora Vlaa Bijea i njegovog sina vojvode Vukosava Vlaevia.
Odbor se ve obratio za pomo (izrada projekta i obezbjeenje finansijskih sredstava) nadlenom ministarstvu Republike Srpske i Zavodu za zatitu nasljea.

Koliko sam upratio vei dio od ovog je ve zavren. Nisam samo siguran za posljednje dvije stavke, koje su moda i najinteresantnije.

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by space on Wed May 22 2013, 10:59

фотографија преузета са сајта Моја Херцеговина

натпис на средњевјековном надгробном споменику на улазу у црквено двориште, у транскрипција гласи: А СЕ ЛЕЖИ ВУКАЦЪ ВУЧ[И]ХНИЋЪ [НА ПЛЕМЕНИТОЈ]. ВИДИ СЕ ЗЛАМЕНИЈЕ ЧТИО[ЧЕ ПОМЕНИ]ТЕ, А ВАСЪ Б[О]ГЪ БЛАГОСЛО[ВИО! А СЂЧЕ или ПИШЕ КОВАЧЪ - ДИК] ПРИБИСАВЪ.

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by space on Sun Jun 16 2013, 01:29

photos by
Igor Bojanic

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by space on Fri Jul 26 2013, 11:06

28. ЈУН 2013.
Видовдан у Влаховићима

У љубињском селу Влаховићи, у храму посвећеном кнезу Лазару и косовским мученицима, служена је данас Света литургија. Литургију је служио игуман завалски Василије уз саслуживање јереја Саше Којовића и јерођакона Марка.

Након литургије, у порти цркве , настало је свенародно весеље уз игру и пјесму фолклорног друштва . Додијељене су награде најбољим младим ликовним и литерарним ствараоцима, учесницима традиционалног Видовданског конкурса, који организује Просвјета.

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by space on Fri Jan 17 2014, 11:28

photos by
Igor Dutina

space
Administrator
Administrator

Male

Go down

by zokib on Wed Feb 05 2014, 11:38

itao sam razne teme na forumu i gledao razne slike, al`ne videh nigde sliku spomenika (iz NOB-a)) na Vlahoviima.
Ima li anse da neko postavi tu sliku.
Hvala unapred.

zokib
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 19
Godina : 49
Datum upisa : 01.02.2014

Go down

by Sponsored content Today at 06:37