Izazov arheolokih nalazita Srpske

Go down

by kum on Sat Jan 23 2010, 20:51

Datum: 25.03.2009 20:00
Autor: Dejan Vujani

BANjA LUKA - Spomenike kulture ne uvaju samo zavodi, muzeji, institucije zatite. O njima bi trebalo da brine kompletno stanovnitvo. Ako se nasljee ve ne moe uvati, bar da se ne unitava. Ljudi u ovim vremenima ipak postaju svjesni svog kulturnog nasljea, bez obzira na to iz kojeg je ono perioda.

Ovo je za "Glas Srpske" rekla naelnik Odjeljenja za istraivanje, valorizaciju i dokumentaciju Republikog zavoda za zatitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljea Ljubica Srdi. Prema njenim rijeima, na prostoru Republike Srpske nalaze se materijalni ostaci civilizacija iz svih istorijskih razdoblja.

- Jo prije 20 i vie godina poela su prouavanja paleolitskih lokaliteta, meutim, posljednjih etiri-pet godina sa kolegama iz Kembrida radimo na projektu "Paleolit sjeverne Bosne". Do sada smo izvrili dvije kampanje arheolokih istraivanja, kod Kulaa i Klanica, iji je cilj da se rekognosciranjem utvrdi postojanje paleolitskih lokaliteta. Nakon toga trebalo bi da se izvre arheoloka iskopavanja, kojim bi se potvrdila pretpostavka o velikom broju paleolitskih lokaliteta iz tog perioda - rekla je Srdieva.

Do sada je, dodala je ona, ispitan prostor dolina rijeka Usore, Bosne i Vrbasa, a ove godine u planu je rad u dolinama rijeka Sane i Une.

- U istraivanjima koja smo do sada izvrili pokazalo se da imamo mnogo paleolitskih lokaliteta na tom prostoru. Evidentirali smo 133, to je vrlo znaajan podatak, koji govori da jedino vea gustoa paleolitskih nalazita postoji u junoj Francuskoj. Takoe, pronali smo i 70 novih lokaliteta - naglasila je Srdieva.

Jedan od najznaajnijih praistorijskih je Donja dolina, koja kao nalazite ima kontinuitet od gotovo hiljadu godina. Pored ostataka iz paleolitskog razdoblja, u Republici Srpskoj postoje nalazita koja potiu iz neolitskog razdoblja, rimskog perioda, kao i iz ranog, razvijenog i kasnog srednjeg vijeka.

- Na ovom prostoru zastupljene su gotovo sve neolitske kulture. Iz rimskog perioda sauvano je dosta ilirskih gradina. Ima ih u svim krajevima Srpske, a najvie u Hercegovini, kao i tumulusa. Gradine su prostori na kojima su ivjeli Iliri, koje su poslije, zbog svog izuzetnog stratekog poloaja, iskoristili Rimljani kao vojne osmatranice - kazala je Srdieva.

Prema njenim rijeima, iz antikog perioda znaajna su nalazita ipovo, Skelani, Domavija, Suvaja kod Novog, Bilea, Trebinje, Rogatica i druga.

- Iz rimskog perioda ima jako puno lokaliteta, jer su Rimljani, kada su pokorili ovo podruje, gradili mreu puteva, kao i naselja. Imali su i kastrume. Jedan je bio i na prostoru Banje Luke - rekla je Srdieva.

Na mjestima gdje su bile ilirske gradine i rimske osmatranice kasnije su se razvijali srednjovjekovni gradovi. Srdieva je posebno istakla Boac, ali je dodala da je najznaajniji poloaj imao Greben grad iznad Krupe na Vrbasu.

- Hercegovina je bogata paleolitskim, antikim i srednjovjekovnim ostacima, to nije udno, poto je njen poloaj bio takav da je zbog blizine mora bila veza izmeu mora i zalea - istakla je Srdieva.
kola arheologije

Planiramo da odrimo u junu kolu arheologije ili arheoloki kamp. Projekat bi obuhvatio predavanja profesora sa Kembrida i Listera u Engleskoj. Predavai bi bili Preston Miracle, Charld French i Tonko Rajkovaa sa Kembrida i Mark van den Linden i Teri Hopkins sa Listerskog univerziteta - kazala je Ljubica Srdi.

Izvor: Glas Srpske

kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 526
Godina : 44
Datum upisa : 02.09.2007

Go down

Re: Izazov arheolokih nalazita Srpske

by Mima on Sun Jan 24 2010, 08:53

kume,hvala za ovaj post... pozdrav tebi i wolfu!
super da nekog zanimaju i NORMALNE stvari:)
P.S. samo,majke ti,nemoj otii u drugu krajnost,pa da bude kao onaj tenkre Semir Osmanagi... [You must be registered and logged in to see this image.]

Mima
Trudi se
Trudi se

Female
Broj poruka : 32
Datum upisa : 29.11.2009

Go down

by kum on Sun Jan 24 2010, 10:12

Mima ::kume,hvala za ovaj post... pozdrav tebi i wolfu!
super da nekog zanimaju i NORMALNE stvari:)
P.S. samo,majke ti,nemoj otii u drugu krajnost,pa da bude kao onaj tenkre Semir Osmanagi... [You must be registered and logged in to see this image.]

Ne plai se tog. Mada sam poetnik i laik u u ovoj oblasti, garantujem da u sveme to postavljam nema ni traka "alternativne historije" Very Happy . Ono jedino to mi preostaje je samo da uzvratim srdanim pozdravima i istinskim komplimentima najinteligentnijoj ljubinjskoj nevjesti koju sam ikada upoznao. Very Happy

kum
Administrator
Administrator

Male

Go down

by asha on Mon Jan 25 2010, 08:26

Napao oca noem zbog igrice
25. januar 2010. | 16:59 | Izvor: Tanjug
Rim -- Italijanski tinejder je napao oca kuhinjskim noem od 40 centimetera zbog svai oko taktika u soni plej stejenu, pie italijanski list "Korijere dela sera".

Fabricio R. je zadobio duboku posekotinu na vratu u nedelju kada ga je 16 - godinji sin Mario napao u svai oko fudbalske video igrice FIFA 2009, koja je izbila kada je 46 - godinji vlasnik prodavnice pokuao da posavetuje sina kako da pobolja taktiku u igranju igrice.

Roditelji su Mariju nekoliko dana ranije za roendan poklonili fudbalsku igricu zato to je bio opsednut soni plej stejenom i nisu hteli da stalno igra igrice sa nasiljem.

|Izvor: B92

asha
Veteran

Female
Broj poruka : 1238
Godina : 32
Datum upisa : 27.06.2007

Go down

by katabuya on Mon Jan 25 2010, 10:00

ovo ba ima veze sa arheologijom republike srpske... Aj prebacuj ovo sama, da se ja ne patim Smile

Admin knows best... [You must be registered and logged in to see this image.]

katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 34
Datum upisa : 25.06.2007

Go down

by kum on Mon Jan 25 2010, 10:57

ne diraj nita, nek ostane Very Happy

kum
Administrator
Administrator

Male

Go down

by polemospater on Mon Jan 25 2010, 12:38

ahahahaha asho jesi ti to jela podrobac pa ti nije dobro Razz
e ova prica lici na moje snove,to s nozevima i sajlama i ostalo samo sto u mojim snovima ode glava skroz,jedan je clan foruma 3x bio obezglavljen u mom snu ahahaha e sad ga ispamovah do kraja Very Happy

polemospater
Jet Set Foruma

Female
Broj poruka : 2172
Godina : 30
Datum upisa : 25.11.2007

Go down

by asha on Tue Jan 26 2010, 11:42

mislim da sam zapravo htjela da otvorim novu temu... al' sam negdje 'zapela' s tom idejom... Laughing

enivejs, bas se lijepo ispamovasmo i izdivanismo Laughing

asha
Veteran

Female
Broj poruka : 1238
Godina : 32
Datum upisa : 27.06.2007

Go down

by katabuya on Tue Jan 26 2010, 12:30

radie metla, vidim ja...
Hladnoa negativno utie na vas...