Porijeklom iz Ljubinja

Go down

Porijeklom iz Ljubinja

by bolero on Mon Jun 07 2010, 04:03

JUNJAK PJEVA DEZ
BRANO LIKI
- Moji roditelji su porijeklom iz Ljubinja. Vozili se jednom na kamionu iz apljine, godina '46. Otac Borislav imao sunane naoare, a kupio i groe i Ksenija se upeca na groe. Poslije preli u Sarajevo. Otac omladinac, partizan na zadatke. Zavrio kole, fakultete, magistrature, pisao udbenike, bio direktor, profesor, ministar... Tako se dogodilo da sam roen u Sarajevu prije 55 godina. Tu sam odrastao i zavrio kole. Nakon gimnazije prijavim se za Jazz akademiju u Grazu, sve sreeno, ali zaljubih se i umjesto deza - e si duo, e si rano... Otac me uzme za ruku i upie na Ekonomski fakultet. Otac je umro mlad, u 57-oj. Meni bilo 30 godina. Taman smo postali ravnopravni i poeli druiti, a one ode. Od tada se moje razmiljanje o ivotu promjenilo. Shvatio sam da su vani trenuci sree, kreativnosti, i ljudi, oni pravi - sve ostalo je izgubljeno vrijeme. Moram spomenuti i moga djeda, u Hercegovini kau eda, Duana koji je veoma uticao na moje prve poglede na ivot, ak mi je davao i ideje za pjesme kao ona "Tamo preko Dunava", pa ona "Tri ule neven ule". Oduio sam mu se pjesmom "Mome Djedu" koja se nalazi na posljednjem albumu [You must be registered and logged in to see this link.]. Zvali me neki dan roaci iz Dubrovnika, nas unuka je 12, pa kau, evo, sluamo pjesmu i plaemo. Nakon 20 godina!? Otac je sahranjen u Ljubinju, na grobu mu petokraka. Majka Ksenija - Sena, udo od mudrosti i optimizma ivi sa mojom sestrom Brankom - Sekom u vedskoj. Seka je doktorirala ekonomske nauke, predaje na Upsala univerzitetu, a ja sam u Minhenu, Pragu, Sarajevu, Aziji, Americi; gdje me muzika ponese - govori iz sopstvenog studija u Minhenu Brano Liki, kompozitor, araner, pjesnik - tekstopisac, bas gitarista, pjeva, producent... Osniva Rezonanse koju su najugledniji YU muziki kritiari zvali "akustiarsko Bijelo dugme" i itali kao "Raison an Sa" - "Razlog iz Sarajeva".
Zbog sarajevskog, i svih ostalih razloga, ovaj zapis ispisujem na muzikoj podlozi CD-a "JAZZ Postcard". Uvodna numera je "What a Wonderful World" - "Kakav divan svijet". Pamtim i ljepi od sadanjeg, molim Branu za vremeplov u onaj iz njegovog propjevavanja.
- Muzika mi se deava veoma rano. Negdje sa pet - est godina, tek poela era televizije, gledah festival u Opatiji. Pojavi se [You must be registered and logged in to see this link.], pjeva "Kad si kupim mali motorin". I tad kao da me munja pogodila, shvatim da je to to to osjeam. Kasnije sam tu pjesmu stavio na album Branka uria i Bombaj tampe. I u njegovoj interpretaciji opet je bila hit. Inae, ve u prvom osnovne, nastavnica muzike Nada otkriva moj talenat i poinjem nastupati. Onako, bez pratnje, s repertoarom [You must be registered and logged in to see this link.], Marka Novosela... Majka mi saila specijalni kompleti od vraije koe i tako je poelo. Pa su bile grupe ute Pjege, Oni, pa [You must be registered and logged in to see this link.], vjerovatno najbolji rock sastav u to vrijeme, no nismo se znali prodati jer smo se takmiili sa samim sobom. Sa Rezonansom kree zrelost i sloboda kada sam araniram, komponujem. Tu je i Seka kao solistikinja koja se vratila sa kolovanja iz Amerike. I sve poinje pametnije sa konceptom to je i danas najvanije. Da je Rezonansa opstala, bila bi svjetski bend upravo zbog osobenosti zvuka. Evo i danas njene ploe se prodaju po aukcijama po rekordnim cijenama. Puno je lijepe i razliite muzike prolo kroz moje ruke. Mogao bih ti priati o projektu "Od Bejruta do Sarajeva i nazad" koji sam uradio sa kolegom kompozitorom iz Bejruta, Alexijem Chemalijem, zatim o svom "World music orchestru" u kome sviraju muziari iz Centralne Azije, o nastupima u Turskoj, ali sve mi to izgleda malo previe za ovaj razgovor, nee ljudi pofatat', to dabe priat. Zadnjih godina napravio sam, po sudu znalaca, odline "Razgovore sa ljudima koji zvue" to treba da se pojavi u istoimenoj knjizi. A jedna pjesma koja se zove "ovjek s juga" skrenula je opet panju na mene kao kantautora. Iz davne ljubavi prema dezu, za duu sam snimao neke svoje verzije dez standarda. Jednom vozim Duka Gojkovia, svjetsku trubaku legendu, a CD sluajno u autu zasvira kako upalih motor. Duko slua i kae: "Ovaj tip odlino pjeva, ja bih volio ovako snimit plou". Rekoh da to ja pjevam. On ne vjeruje. Kae: "Parkiraj na prvi parking". Slua, slua i kae: "Mi moramo zajedno snimiti plou". Okupi najbolju moguu ekipu u Evropi: Dejan Terzi, bubnjar rodom iz Banja Luke, godinama ivi u Njemakoj, proglaen uzastopno najboljim evropskim bubnjarem, odnedavno profesor na najprestinijoj evropskoj Jazz akademiji u Bernu. Walter Lang, njemaki klavirtista No. 1, zavrio na Berkliju, Martin akonovski, kontrabasista, ivi u Kelnu, po svim kriterijima takoe No. 1 u Evropi. Njegov otac Dragan je bio ef Makedonskog Big Benda, djed Vasil osnovao Makedonski zabavni orkestar. I snimili smo CD na kojem sam solista. Nakon sluanja jo jedna dez legenda, [You must be registered and logged in to see this link.] kae: "Brano, ovo je kao da si dobio milion dolara na lotu". Eto, to su ti momenti koji ivot znae.

Nastavljam biljeiti razgovor na podlozi CD-a "JAZZ Postcard" s kojeg Brano barunastom sjetom potsjea na "Good old days" - "Dobre stare dane". Iz kojih me zapljusne i dirne njegova "Neretva" sa TV "Sveanosti revolucionarne pjesme" 80.tih iji sam scenarista i urednik godinama bio. Sveanost je skinuta s programa, pjesma uguena, pjevai zamukli, a Brano veli: "Ja se ne odriem onoga to sam radio. Zato to sam to tako osjeao. Ono to smo tada imali je osjeaj ljubavi prema zemlji odakle smo, a to je velika stvar. Takvih emocija vie nema. Ljudi ih se plae jer su jednom prevareni. Danas su u tom pravcu emotivni, uglavnom iz interesa. Sjeam se da smo u Mostaru na "Sveanosti" nastupali u velikom hangaru "Sokola" i Rezonansa otpjevala "Neretvu". Nakon izvedbe prie mi Oskar Danon i kae: "Mladiu, to je bilo jako dobro". To nisam zaboravio. Takoe se sjeam neke proslave u Banoviima, govorio Demal Bjedi i mene zamolili da napravim pjesmu gradu. I nastala je divna pjesma, Seka napisala tekst, i danas je sviraju: "Nastali su Banovii da se narod njima dii" ... Ja se, ustvari, nieg nisam odrekao. Niti jedne svoje ljubavi. Sarajeva, koje mi mnogo znai i stalno mu se vraam, evo se spremam i sad sa dez bendom. I tamo imam studio. Inspirativan. Sjeanja i prijatelje. Pita kada sam i kako otiao? Ostao sam prvih pet mjeseci rata, onda otiao za familijom. Napisao sam kantatu koja je uspjela izai na muziki konkurs vani. Pozovu me pa sam odletio za Zagreb, pa za Minhen. U Minhenu odmah kreem sa pravljenjem studija. Pozovu me iz "Slobodne Evrope" da im se pridruim. Nikad prije nisam uo za njih, ali ovjek koji se bavio organizacijom toga svega, Amerikanac naeg porijekla, bio je u Sarajevu za Zimsku Olimpijadu i nakupovao mojih ploa. Kada je uo da sam tu nazvao me i ponudio mjesto muzikog urednika. Meni se dopalo kada sam vidio da to nije jednostrano ve ni po babu ni po...
Djeca su ve velika, sin 30, kerka 27. Talentovani su i takoe se bave kreativnim poslovima. Na moju alost, ne muzikom. Osamostali su se, ali se esto druimo. Lijepo neko ree: "Oni su naa djeca, ali nisu nae vlasnitvo". Kalil Gibran veli: "...samo strijele ispaljene iz naih lukova". esto pomislim na ona vremena kada su familije ivjele zajedno pod istim krovom. Proitah da ljudi najdue ive na Sardiniji, ne samo zbog hrane i zraka, ve zbog tradicije zajednikog ivljenje. Zamisli: ruak, a tamo i djed i pradjed, baba, otac, majka, a dijete dolazi iz kole i kae: "Dobio sam keca". Onda gluv djed kae: "ta ree?" Baba mu prevodi, on ne uje, otac prevodi i tako neto to je izgledalo strano, raspadne se na komadie i postane problem koji svi zajedno podijele i jednostavno - vie nije problem... Ma, ipak sam ja junjak. Pjesmu koju pomenuh, "ovjek s juga" zavravam stihovima: "Prolaze gradovi, / ljeta su sve kraa, / jug mi sve uzima / i sve iznova vraa". Moj ivot je u toj pjesmi.

Ahmet Kemal Baysak, roen 31.januara 1933.godine u Bayrakli predgrae grada Izmira u Turskoj. Porijeklom je sa prostora Bosne i Hercegovine od oca iz porodice Grebo iz Ljubinja i majke iz porodice Resulovi iz Trebinja. Njegov djed Avdo Grebo je sa porodicom iz Hercegovine doao u Izmir prije 140 godina i bavili su se poljoprivredom i to prije svega stoarstvom i proizvodnjom mlijeka.
Oenjen je sa gospoom Pervin koja je takoe porijeklom iz Bosne i Hercegovine od oca iz prodice atovi iz Trebinja i majke iz porodice Brakovi iz Trebinja.. Imaju troje djece dva sina i kerku (Abdullah, Atilla i Ajin) i sedmero unuadi.
Ahmet Kemal Baysak je 1951 godine u İndustrijsko-Zanatskoj Srednjoj koli "Mithatpaa" u İzmiru. zavrio bravarski zanat i zajedno sa bratom Salihom osnovao zanatsku bravarsku radnju u Izmiru. Dana 01. jula 1954. godine zajedno sa svojim kolskim drugom Demalom Terdanom (Cemal Tercan) osniva preduzee TERBAY koje se bavilo metalnim konstrukcijama, a poslije je osnovao vie preduzea iz oblasti metalne industrije, graevinarstva i turizma zajedno sa ostalim lanovima porodice Baysak (braom i sestrama i svojom i njihovom djecom) i postao jedan od najuglednijih biznismena u Izmiru. Demal Terdan (Cemal Tercan) je zet, tj. mu njegove sestre. Inae, firma Terbay je jedna od jaih u regionu. Bave se proizvodnjom eljeznih dijelova za kamione BMC (British Motor Company), izgradnja elektrinih centrala, cementara, raznih fabrika na princip "klju u ruke", ugostiteljstvo "Hotel Sisus" u esmama, proizvodnja patentiranih prozivoda.

Vie godina je bio zamijenik predsjednika Industrijske komore Egejske regije, lan Upravnog odbora Industrijske komore Egejske regije, osnovao Industrijsku zonu Ataturk (A.O.S.B.) u Izmiru jednoj od najveih u Turskoj. Najdui period u kojem je bio kao predsjednik Industrijske zone Ataturk (A.O.S.B.), isto tako je bio i zamijenik predsjednika i lan Upravnog Odbora Industrijske zone Ataturk (A.O.S.B.). Takoer je poasni osniva i lan Upravnog Odbora fondacije MEKSA, koje je osnovano unutar BGZ, Udruenje Tursko Njemake Ekonomske saradnje, a cilj drutva je pomaganje u obrazovanju kadrova metalske struke balkanskih drava. lan je glavnog odbora "Svjetski savez dijaspore Bosne i Hercegovine" (SSD BiH) i aktivan je lan Tursko Njemakog i Poljskog udruenja za ovjekovu okolinu.

bolero
Napreduje

Broj poruka : 60
Datum upisa : 11.05.2008

Go down

Re: Porijeklom iz Ljubinja

by wolf sagash on Thu Apr 14 2011, 09:24

Dan sjeanja na amerike ratne veterane pripadnike jedinice American legion post 827 Draza Mihailovich.
Pominju se mnogi vojnici sa korijenima iz Ljubinja.

[You must be registered and logged in to see this link.]

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by polemospater on Fri Apr 15 2011, 03:34

namuci se ovaj cicica dok ih je sve nabrojao.
off topic
odrzan pomen Drazi,danas na Adi

polemospater
Jet Set Foruma

Female
Broj poruka : 2172
Godina : 30
Datum upisa : 25.11.2007

Go down

by Sponsored content Today at 06:41

Sponsored content