Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

by Matej on Sun Oct 03 2010, 01:37

Novi sam na vasem forumu, pa se ispricavam ako nisam odabrao pravi podforum za odabranu temu.

Interesira me problematika ekspropriranog poljoprivrednog zemljista i imanja Dubljanaca i drugih Popovaca u Popovom polju izvrsena od 1948. do 1958.g. u korist tadasnje Seljacke radne zadruge "Prvoborac" iz Velicana i Poljoprivredne stanice "Dubljani", kasnije RO "Popovo polje" Trebinje.

Iz Opcine Trebinje, Katastra i Suda u Trebinju su mi odgovorili da oni u njihovoj arhivi nemaju ili nisu mogli pronaci nikakvu dokumentaciju o tome, pa ako mi netko od vas moze pomoci sa informacijom ili savjetom gdje bih mogao pronaci dokumentaciju o tome ili mozda u svojoj privatnoj arhivi ima nekakvu dokumentaciju o tome, a ovo s obzirom na cinjenicu da je naselje Dubljani i taj dio Popovog polja nekada pripadao Opcini Ljubinje.

Onome tko mi pomogne doci do trazene dokumentacije spreman sam se oduziti i zahvaliti odgovarajucom protuslugom kod ostvarenja njegovih pravnih interesa u Dubrovniku ili na drugi nacin.

Lijep pozdrav,
Matej, Dubrovnik
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Go down

Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

by Matej on Tue Oct 05 2010, 07:07

Vise o ovoj problematici, ukljucujuci tu i fotografije, ako vas to interesira mozete procitati na ovim internet raspravama:
[You must be registered and logged in to see this link.] (hrvatski forum),
[You must be registered and logged in to see this link.] (srpski forum), te
[You must be registered and logged in to see this link.] (trebinjski forum).
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Oct 05 2010, 23:00

Matej ::Novi sam na vasem forumu, pa se ispricavam ako nisam odabrao pravi podforum za odabranu temu.

Interesira me problematika ekspropriranog poljoprivrednog zemljista i imanja Dubljanaca i drugih Popovaca u Popovom polju izvrsena od 1948. do 1958.g. u korist tadasnje Seljacke radne zadruge "Prvoborac" iz Velicana i Poljoprivredne stanice "Dubljani", kasnije RO "Popovo polje" Trebinje.

Iz Opcine Trebinje, Katastra i Suda u Trebinju su mi odgovorili da oni u njihovoj arhivi nemaju ili nisu mogli pronaci nikakvu dokumentaciju o tome, pa ako mi netko od vas moze pomoci sa informacijom ili savjetom gdje bih mogao pronaci dokumentaciju o tome ili mozda u svojoj privatnoj arhivi ima nekakvu dokumentaciju o tome, a ovo s obzirom na cinjenicu da je naselje Dubljani i taj dio Popovog polja nekada pripadao Opcini Ljubinje.

Onome tko mi pomogne doci do trazene dokumentacije spreman sam se oduziti i zahvaliti odgovarajucom protuslugom kod ostvarenja njegovih pravnih interesa u Dubrovniku ili na drugi nacin.

Lijep pozdrav,
Matej, Dubrovnik
Istina je da su Dubljani pripadali ljubinjskom srezu ali su 45 oslobodioci upalili katastar.Kasnije je katastar obnavljan,ali ne za Popovo a samim tim ,ni za Dubljane jer je taj kraj pripojen Trebinju.
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 42
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by Matej on Thu Oct 07 2010, 11:26

hm, uspio sam doznati neke konkretnije podatke o otimacini imanja dubskim Hrvatima.

Kako sam danas doznao oduzimanje imanja i zemljista prognanim Hrvatima iz Dubljana je izvrseno u travnju 1948.g. odlukama Sreske agrarne komisije u Trebinju s pozivom na odredbe cl. 7. toc f) Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji u Narodnoj Republici Bosni i Hercegovini ("Slubeni glasnik NRBiH", broj: 2/46 od 9. sijecnja 1946.g.), koje glase:

"lan 4.
Radi dodjeljivanja zemlje stvara se zemljini fond agrarne reforme i kolonizacije u koji ulaze:
...
f) zemljini posjedi, koji su u toku rata ma iz kog razloga ostali bez sopstvenika, i bez pravnog nasljednika,
...

lan 7.
Eksproprijacijom se oduzimaju od sadanjih vlasnika i prelaze u ruke drave:
...
f) zemljini posjedi onih zemljoradnikih porodica, koje su se uslijed ratnih prilika, bilo dobrovoljno, bilo prisilno udaljile sa svoje zemlje, a koje se ne vrate na posjed do 5. januara 1948. g.

...

lan 9.
Zemlja koja ulazi u zemljini fond po lanu 4. taka f) i koja se oduzima po lanu 7. taka a), b) i c) prei ce u ruke drave sa svim zgradama i postrojenjima i sa cjelokupnim ivim i mrtvim poljoprivrednim inventarom bez ikakve otete vlasnicima.

...".

Na taj nacin je stvoren drzavni zemljisni fond, a predmetne nekretnine su potom dodjeljene na upravljanje kao opcenarodna imovina novoosnovanom drzavnom mjesnom poljoprivrednom dobru.
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Thu Oct 07 2010, 11:38

wolf sagash :: Istina je da su Dubljani pripadali ljubinjskom srezu ali su 45 oslobodioci upalili katastar.Kasnije je katastar obnavljan,ali ne za Popovo a samim tim ,ni za Dubljane jer je taj kraj pripojen Trebinju.

WS, katastar nije izgorio, nego zemljisne i maticne knjige opcina Ljubinje i Ravno, i to u Ravnom, gdje su se tada nalazile, kada su 14.9.1943.g. partizani osvojili Ravno i zapalili srediste Ravnog.
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by space on Fri Oct 08 2010, 01:57

^ cek malo, zar partizani nisu oslobodili Ravno...
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1037
Godina : 41
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Go down

by Matej on Fri Oct 08 2010, 02:54

space ::^ cek malo, zar partizani nisu oslobodili Ravno...

Space, odgovor na tvoje pitanje ovisi iz kog se kuta daje ...

mislim da bi tesko nasao nekoga iz Ravnog tko bi to nazvao osobodjenjem ... a posebno sto su partizani tada upalili Ravno i srediste Ravnog je tom prigodom potpuno izgorjelo, ukljucujuci tu maticni ured i maticne knjige, zemljisno-knjizni ured i zemljisne knjige, isprave i katastarske mape itd.
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

ono sto Trebinje neda, Bec daje !

by Matej on Thu Oct 21 2010, 07:37

Danas sam dobio pisani odgovor Austrijskog drzavnog arhiva u kojem oni nacelno navode da u svom Ratnom arhivu imaju dio arhivske gruntovne i katastarske gradje koju ja trazim, a zasad mi je ne daju u Trebinju, konkretno da imaju zbirku popisa vlasnika zemljista i stanova pojedinih bosanskih i hercegovackih okruga iz 1880-tih godina, te zbirku katastarskih dokumenata iz istoga perioda, koji se takodjer odnose na spomenute zemlje, ali da bi mogli izvrsiti konkretno pretrazivanje u tim popisima, traze da im dostavim konkretne podatke o lokaciji nekretnina za koje trazim arhivsku gradju, te da predujmim troskove pretrazivanja njihovog arhiva prema ponudjenom mi troskovniku.
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Fri Oct 22 2010, 01:11

Vjerujem da je 1880 veina zemlje bila u rukama aga i begova.
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by kum on Fri Oct 22 2010, 02:17

Austrijski dravni arhiv i katastarski popisi vlasnika stanova i zemljista hercegovine iz 1880-tih godina ... hm..mogao bi da povratim zemlju svojih predaka...

Kako da ih kontaktiram?
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 526
Godina : 44
Datum upisa : 02.09.2007

Go down

by Matej on Fri Oct 22 2010, 08:42

kum ::Austrijski dravni arhiv i katastarski popisi vlasnika stanova i zemljista hercegovine iz 1880-tih godina ... hm..mogao bi da povratim zemlju svojih predaka...
Kako da ih kontaktiram?

pa najjednostvanije ti je putem e-maila, na ove adrese:

sterreichisches Staatsarchiv (Austrijski dravni arhiv)
A-1030 Wien, Nottendorfer Gasse 2
[You must be registered and logged in to see this link.]
E-mail: [You must be registered and logged in to see this link.]
Abteilung: Krigsarchivo (Odjel: Ratni arhiv)
E-mail adresa Odjela: [You must be registered and logged in to see this link.]

jedino sto e-mail moras napisati na njemackom, a ako ne znas njemacki mozes se posluziti google prevoditeljem: [You must be registered and logged in to see this link.]

a mozes pokusati pronaci podatke o zemljistu svojih predaka i u Arhivu Hercegovine u Mostaru ili u Arhivu BiH u Sarajevu:

Arhiv Bosne i Hercegovine
Reisa Demaludina auevia 6
71000 Sarajevo
E-mail: [You must be registered and logged in to see this link.]

trebas traziti pregled zbirki arhivske gradje prikupljene iz Austrijskog ratnog arhiva u Becu - Knjige s podacima o mjerenjima zemljista i geodetske karte ili u zbirci mikrofilmova - Gruntovne knjige defteri (Arhiv Republike Turske) ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Fri Oct 22 2010, 08:47

wolf sagash ::Vjerujem da je 1880 veina zemlje bila u rukama aga i begova.

da u pravu si, ali su same kuce, gospodarske zgrade, okucnice i dio drugih nekretnina, odnosno zemljista (tj. ono osnovno i najvaznije za potragu za obiteljskim korjenima), bile i tada u rukama obicnih ljudi, tj. seljaka ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Sat Oct 23 2010, 07:06

Matej ::

da u pravu si, ali su same kuce, gospodarske zgrade, okucnice i dio drugih nekretnina, odnosno zemljista (tj. ono osnovno i najvaznije za potragu za obiteljskim korjenima), bile i tada u rukama obicnih ljudi, tj. seljaka ...
Mislim da nisi u pravu.Po turskom imovinskom zakonu imao si sledee vrste imovine- Emlak Mil ti je neto kao graevinsko zemljite.Erazi mirija je obradivo zemljite a Erar je kao dravni posjed.Moja porodica se otkupila izmeu 1883 i 1898 i posjedujem orginalne tapije iz kojih se vidi da je skoro sva imovina bila u rukama turskih posjednika.
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by Matej on Sat Oct 23 2010, 09:56

wolf sagash ::

Mislim da nisi u pravu.Po turskom imovinskom zakonu imao si sledee vrste imovine- Emlak Mil ti je neto kao graevinsko zemljite.Erazi mirija je obradivo zemljite a Erar je kao dravni posjed.Moja porodica se otkupila izmeu 1883 i 1898 i posjedujem orginalne tapije iz kojih se vidi da je skoro sva imovina bila u rukama turskih posjednika.

nisam povjesnicar pa ne mogu nista decidirano o tome tvrditi, ali mi je poznato da je vec potkraj turske vladavine u BiH donesena tzv. prva agrarna reforma koja se ocitovala u pravu na ogradjivanje dijelova drzavnog posjeda.
Dolaskom Austro-Ugarske donesena je druga agrarna reforma, koja je poboljsala pravni polozaj kmeta. Njome je stekao pravo naslijedja zemlje, i ona mu se nije mogla oduzeti bez suglasnosti vlasti.
Takodjer, dio zemljista od aga i begova otkupljuje se zaradama iseljenika u Ameriku i druge prekomorske zemlje i na toj se zemlji onda grade salasi, obiteljske kuce itd. ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Sat Oct 23 2010, 21:04

wolf sagash ::

WS, evo nasam sam jedan dokaz da nisi u pravu:

OGLASI
Autor(i): AUTOR NIJE NAVEDEN
Datum publikacije: 1889-08-07

Вr. 1161 |gr. 770 11 Drabeni izrok. Potpisani kotarski ured kao sud u Ljubinju daje na znanje, da je na molbu ovrhovoditelja Riate Feke iz Karlati protiv ovrenika Ive Mihajlovia iz Dubljana radi dunih 240 for. spp. dozvolio ovrnu javnu drabu slijedeih nepokretnina ovrenikovih, popisanih u pljenidbenom zapisniku ovoga suda od 16. juna 1889. broj 1161|gr., koje se nalaze u mjestu Dubljanima i to: 1. Oranica Krstaa II." u Dubljanima u povrsini od 4 oke usjeva. sa megjaima: Grebo, Mati, Boi i Tefterdarovi, procijenjena na 35 for. 2. Oranica Bujakua u Dubljanima u povrini od 1 1/2 oke usjeva, sa megjaima: Mati, put i Hadiosmanovi, procijenjena na 35 for. 3. Oranica Zaduboaj" u Dubljanima u povrini od 2 ½ oke usjeva, sa megjaima: Mati, Grebo, Reeulbegovi i Grebo, procijenjena na 15 for. 4. Oranica Trnj" u Dubljanima u povrini od 11/2 oke usjeva, за megjaima: s tri strane Hadiosmanovi, s etvrte strane Trklja, procijenjena na 20 for. 5. Oranica Milatovina" u Dubljanima u povrini od 2 ½ oke usjeva, sa megjaima: Glavan, put, Glavan i Dropi, procijenjena na 40 for. 6. Oranica Jama" u Dubljanima u povrini od 3 oke usjeva, sa megjaima: viati, put, Mataradi i Hadiosmanovi, procijenjena na 50 for. Za drabu tih nekretnina, koja e se obdravati u Ljubinju, odregjuju se dva roka, i to prvi rok na dan 3. septembra 1889., a drugi na dan 3. oktobra 1889., svaki put u 9 sa i prije podne. Na prvom roku ne e se nekretnine prodati ispod oglasne cijene odregjene na 175 f or., a ako ne budu prodane na prvom roku, to e se na drugom roku onome prodati, koji najvie ponudi, makar i ispod oglasne cijene. Drabeni uslovi i isprave odnosee se na gornje nekretnine, mogu se uvidjeti kod ovog ureda kao suda svaki dan od 9 do 6 sati poslije podne. Pozivlju se realni vjerovnici, koji imadu pravo da budu namireni iz kupovnine, i koji nijesu dobili posebne obavijesti o dozvoljenoj drabi, da svoje zahtjeve prijave na razdiobnom roitu, najkanje do konca rasprave, jer se inae kod razdiobe kupovnine ne e uvaiti njihovi zahtjevi Isto tako pozivaju se svi, koji hoe da dokau prava vlastnitva ili druga stvarna prava na nekretnine, koje se imadu drabeno prodati, da ne gledei na to, to nijesu dobili posebne obavijesti imadu svoje tube za ova prava predati kroz dvije nedjelje, poevi od poljednjega dana, ksda je izrok proglaen, jer e se inae bez obzira na ta njihova prava ovrha provesti. Kotarski ured kao sud Ljubinje, 14. jula 1889. Br. 5060|gr. 775 1-1 Izrok.

[You must be registered and logged in to see this link.] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:E1y_L58lBRAJ:www.idoc.ba/digitalarchive/public/serve/index.cfm%3Ffuseaction%3Dform%26ElementId%3D551263+sud+u+ljubinju,dubljani&cd=3&hl=hr&ct=clnk
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Sat Oct 23 2010, 22:28

Pa to je ve 1889 godina.K und K vakat.Ja ti napisah da imam posjednike listove iz 1883 godine.
Evo jedne na forumu iz neto kasnijeg perioda
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by Matej on Sun Oct 24 2010, 08:12

wolf sagash ::Pa to je ve 1889 godina.K und K vakat.Ja ti napisah da imam posjednike listove iz 1883 godine.
Evo jedne na forumu iz neto kasnijeg perioda

WS, ti si povlasteni sretnik, posto imas te tapije cak iz 19. st., a ja nazalost od Katastra u Trebinju ne mogu dobiti ni danasnji povijesni slijed posjeda (istorijat promjena na parceli) za nekretnine u k.o. Dubljani nekada u vlasnistvu i posjedu pravnih prednika moje supruge ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Sun Oct 24 2010, 08:27

U Katastru u Trebinju se (nevjerojatno je, ali naalost istinito) za katastarske parcele u k.o. Dubljani u Popovom polju koje su neko bile u vlasnitvu Hrvata danas redovnim putem ne moe dobiti povijesni slijed posjeda na odreenoj katastarskoj parceli, jer odgovorni dunosnici u Katastru zasad odbijaju izdati uvjerenje i dati podatke o povijesnom slijedu za te nekretnine iako ih imaju, to je vjerujem u dananje vrijeme jedinstveni sluaj na Balkanu.

Slina je situacija i sa Opinom Trebinje, gdje danas tvrde kako navodno u svom arhivu nemaju nikakvu dokumentaciju o eksproprijaciji ili bilo kakvom drugom oduzimanju nekretnina u Dubljanima, Popovo polje. Da nije alosno bilo bi smijeno, poto je rije o dokumentaciji koju je po zakonu Opina Trebinje duna trajno uvati, ili povjeriti na uvanje nadlenom dravnom arhivu, pa ako su je unitili ili zagubili duni su objasniti kada se to, kako i zato dogodilo, tko je za to odgovoran i je li za to kanjen, kako je to utvreno itd., a ako su je povjerili na uvanje nadlenom dravnom arhivu duni su odgovoriti kada su to uinili, te koju su arhivsku grau i kojem dravnom arhivu povjerili na uvanje.

Naalost u Opini Trebinje i Katastru u Trebinju zasad nedostaje politike volje da se navedena arhivska dokumentacija uini dostupnom svim zainteresiranim osobama koje za to imaju pravni, znanstveni ili neki drugi doputeni interes bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili tome slinu pripadnost.

Ipak se nadam da u u dogledno vrijeme doi do traene dokumentacije na intervenciju nadlenih ministarstava i Ombudsmana za ljudska prava RS i BiH (kojima sam se obratio zbog povrede zakonskih prava na pristup informacijama) ili na onim mjestima gdje to trenutana vladajua politika u Opini Trebinje nee moi sprijeiti, odnosno nezakonito sprjeavati.

Stoga vjerujem da e i odgovorni dunosnici u Katastru i Opini Trebinje, uskoro uvidjeti beskorisnost i apsurdnost skrivanja traene dokumentacije o eksproprijaciji nekretnina u k.o. Dubljani u Popovom polju.
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Mon Oct 25 2010, 02:37

Vjeruj mi da je takav sluaj i u Ljubinju.Ako je zemlja ekspropisana mala je ansa da se tu neto uini.Mom djedu su digli 7 hektara i platili neku smjenu cifru dovoljnu da ocu podigne skroman spomenik.
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by Matej on Mon Oct 25 2010, 05:54

wolf sagash ::Vjeruj mi da je takav sluaj i u Ljubinju.Ako je zemlja ekspropisana mala je ansa da se tu neto uini.Mom djedu su digli 7 hektara i platili neku smjenu cifru dovoljnu da ocu podigne skroman spomenik.

djedu moje supruge su oduzeli svo imanje i zgrade i to bez prava na bilo kakvu odstetu iako je on u ratu bio obicni civil i pobjegao je iz Dubljana 1941. u Dubrovnik da spasi zivu glavu, a sin mu je bio u partizanima ...

odluka o oduzimanju mu pritom nikada nije dostavljena, ni njemu ni njegovim nasljednicima ... a kuca u Dubljanima mu je opljackana, upaljena i porusena, a od njenog fasadnog kamena izgradjen je Zadruzni dom u susjednom selu Velicani ...

a vinograd mu sa cca 6.000 trsova (cokota) loze koji se nalazio na otocicu "Brod", povrsine 5-6 duluma (5-6.000 m2) na Trebisnjici u Popovom polju, ogradjen kamenim zidom visokim 7-8 metara je takodjer porusen, kamen odvezen i pokraden, a zemlja sa otocica je odvezena u Neum, u vrtove Toda Kurtovica i drugih komunistikih glavesina. Preko sredine ostataka otocica sada ide novo betonizirano korito rijeke Trebisnjice.

Srbima iz Popova polja i pravoslavnoj crkvi su od 1990. do 2000. vracene nekretnine u naravi ili u dionicama AD "Popovo polje" iz Trebinja koje su im bile oduzete u korist Poljoprivrednog kombinata "Popovo polje", a nekretnine Hrvata iz Dubljana sjeverno od ceste Ljubinje - Trebinje takoer su "vracene" Srbima iz Dubljana, a one juzno od te ceste su ostale u zemljisnom fondu AD "Popovo polje" iz Trebinja i pretvorene u dionice koje je drzava RS dala Manastiru Tvrdos iz Trebinja ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

restitucija

by Matej on Mon Oct 25 2010, 06:05

ovo je jedna od odluka Sreske agrarne komisije u Trebinju od 19.04.1948.g., o eksproprijaciji nekretnina po osnovi l. 7. to. f) Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji u NR BiH:

Inace sve nekretnine oduzete temeljem ovog i drugih slicnih nedemokratskih zakona koje su donijele jugoslavenske komunisticke vlasti, a kojima je oduzimano vlasnistvo bez trzisne nadoknade predmet su restitucije u svim drzavama nastalim na podrucju bivse SFRJ ...

takav je zakon o restituciji u proceduri donosenja i u BiH ...
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Wed Oct 27 2010, 20:09

Iz pisma pravoslavnom sveeniku u Dubrovniku gosp. G. Spajiu:

Potovani gosp. Spaji,

u ime svoje supruge M. B., ro. M., i drugih potomaka Dubljanaca prognanih tijekom II. Sv. rata sa svojih djedovskih ognjita u selu Dubljani, Opina Trebinje, molim Vas za ljudsku pomo i posredovanje u dobroj vjeri, ukoliko je to u Vaoj moi, prema odgovornim dunosnicima Manastira Tvrdo, Opine Trebinje i Ureda za katastar u Trebinju.

[...]

Potovani gosp. Spaji, takoer Vas molim da ako moete zamolite i igumana gosp. S. Miria, igumana Manastira Tvrdo, da i on svojom intervencijom i autoritetom pomogne da se potomcima Hrvata prognanih tijekom II. Sv. rata iz mjesta Dubljani u Popovom polju omogui da od nadlenih dravnih i javnih institucija u Opini Trebinje i AD "Popovo polje" dobiju traenu dokumentaciju o oduzimanju imanja u Dubljanima izvrenom 1948.g. njihovim precima od strane jugoslavenskih komunistikih vlasti, te da im se ta imanja vrate kao to su se ve od strane DP "Popovo polje" 1990. - 2000.g. u naravi ili u dionicama vratila dijelu mjetana Dubljana i Popovog polja srpske nacionalnosti i pravoslavnoj crkvi (Manastiru Tvrdo).

Smatram da bi bilo pravedno da AD Popovo polje i Opina Trebinje bez odlaganja suglasno donesu odluku da se svo 1948.g. oduzeto zemljite koje je neobraeno i nije privedeno svrsi (rije je o svom oduzetom zemljitu u Popovom polju sjeverno od ceste Ljubinje - Trebinje) odmah vrati njihovim bivim vlasnicima, odnosno njihovim nasljednicima, a da se za oduzeto zemljite na kojem se sada nalaze vinogradi i drugi nasadi AD "Popovo polje", bivim vlasnicima, odnosno njihovim nasljednicima, izda, odnosno dodijeli odgovarajui broj dionica AD "Popovo polje", kao to je to ve uraeno u sluaju Manastira Tvrdo, ili da se za ta oduzeta zemljita isplati trina naknada ili da se i ona vrate u naravi kako je to takoer ve uraeno u odnosu na pojedine mjetane Dubljana i Popovog polja srpske nacionalnosti.

Za napomenuti je da je predmetno oduzimanje zemljita izvreno odlukama Sreske agrarne komisije u Trebinju (to bi danas bila Imovinskopravna sluba Opine Trebinje), sve s istim nadnevkom od 19.04.1948.g., o eksproprijaciji i prijelazu u dravni zemljini fond, odnosno u openarodnu imovinu, s pozivom na istu odredbu l. 7. to. f) Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji u NR BiH, iako se ona nije mogla primijeniti na imanja s kojih su njihovi izbjegli vlasnici i njihovi nasljednici bili ivi, poznati i dostupni, jer su bili u izbjeglitvu u istoj dravi u susjednom Srezu Dubrovnik, a svoje domove i imanja u Dubljanima nisu trajno napustili, ve se u svoje upaljene i poruene kue nisu ni mogli vratiti prije nego to su iste bile obnovljene. Nadalje, i itav je postupak oduzimanja proceduralno voen posve nezakonito, jer u istom nije omogueno sudjelovanje vlasnicima, niti su im navedene odluke o oduzimanju imanja ikada dostavljene.

[...]

Potovani gosp. Spaji, u nastavku teksta Vam dostavljam informacije i podatke koje sam dosad uspio prikupiti u vezi s predmetom moje zamolbe:

Odlukama Sreske agrarne komisije u Trebinju, sve s istim nadnevkom od 19.04.1948.g., o eksproprijaciji i prijelazu u dravni zemljini fond, odnosno u openarodnu imovinu, navodno naputenih imanja dubskih Hrvata, s pozivom na istu odredbu l. 7. to. f) Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji u NR BiH, oduzeto je bez ikakve naknade svo zemljite i zgrade Hrvatima izbjeglim tijekom II. Sv. rata iz mjesta Dubljani u Popovom polju, uz isto obrazloenje da im se nekretnine oduzimaju jer da se nisu vratili u Dubljane do 5.01.1948.g., a da se povremeni dolazak na imanje radi popravka kua ili obavljanja odreenih poljoprivrednih radova ne moe smatrati povratkom. U navedenim odlukama o eksproprijaciji oduzete nekretnine su bile navedene samo sumarno po vrsti i povrini, npr.: "7 dunuma oranica, 1 dunum livada, 2 dunuma panjaka". Takve su odluke potom dostavljene radi uknjibe Zemljino-knjinom uredu u Trebinju, a oni su ih proslijedili Katastru u Trebinju, gdje se prema popisu posjeda za svakog od dubskih Hrvata kojemu su navedenim odlukama bile oduzete nekretnine vrila tzv. identifikacija (po nazivu, poloaju i brojevima katastarskih parcela) oduzetih nekretnina i one su se potom knjiile u korist Seljake radne zadruge "Prvoborac" iz Veliana, potom u korist Poljoprivredne stanice "Dubljani", pa RO "Popovo polje" Trebinje, pa DP "Popovo polje" Trebinje i konano sada u korist AD "Popovo polje" Trebinje.

Nakon izvrenog oduzimanja zemljita u travnju 1948.g. nekadanje zemljite Hrvata iz Dubljana sjeverno od ceste Ljubinje - Trebinje, sudskim nagodbama i presudama postupno je prelazilo u posjed i vlasnitvo njihovih bivih sumjetana srpske nacionalnosti, kojima je Poljoprivredni kombinat "Popovo polje" (odnosno RO "Popovo polje", pa DP "Popovo polje") Trebinje, uz njihovu oduzetu imovinu postupno "vratio", odnosno nagodbama darovao i dio imovine njihovih bivih susjeda Hrvata, dok je nekadanje zemljite Hrvata iz Dubljana juno od ceste Ljubinje - Trebinje i nadalje ostalo u vlasnitvu DP "Popovo polje" Trebinje, sada AD "Popovo polje" Trebinje.

O jednom takvom darovanju dijela nekadanjeg imanja djeda moje supruge . M., pok. P., izvrenom od strane DP "Popovo polje" Trebinje u mjesecu rujnu 1990.g. u korist P. J., ud. K., iz Dubljana, uspio sam pribaviti i sudsku nagodbu kojom je to provedeno (P.283/90 od 10.09.1990.g. Osnovnog suda u Trebinju).

2000.g. je izvrena pretvorba i privatizacija DP "Popovo polje" Trebinje u kojoj je pravoslavni Manastir Tvrdo iz Trebinja od drave Republike Srpske dobio 52% dionica pretvorbom i privatizacijom novonastalog A.D. "Popovo polje" Trebinje, 15 % - bivi PIF Kristal invest fond a.d. Banja Luka (sadanji ZIF Kristal invest fond a.d. Banja Luka), 8 % - bivi PIF Invest nova fond a.d. Bijeljina (sadanji ZIF Invest nova fond AD Bijeljina) i 7 % - Fond PIO Republike Srpske iz Banja Luke, dok za Hrvate iz Popovog polja, ije je nezakonito oduzeto zemljite i nadalje ostalo u zemljinom fondu novonastalog A.D. "Popovo polje" Trebinje, koliko je to meni poznato zasad nije predviena, odnosno rezervirana niti jedna dionica.

Konano, danas se u Katastru u Trebinju (nevjerojatno je, ali naalost istinito) za katastarske parcele u k.o. Dubljani u Popovom polju koje su neko bile u vlasnitvu Hrvata redovnim putem ne moe dobiti povijesni slijed posjeda na odreenoj katastarskoj parceli, jer odgovorni dunosnici u Katastru zasad odbijaju izdati uvjerenje i dati podatke o povijesnom slijedu za te nekretnine iako je to uvjerenje koje se drugdje rutinski izdaje svakome tko ga zatrai.

Slina je situacija i sa Opinom Trebinje, gdje danas tvrde kako navodno u svom arhivu nemaju nikakvu dokumentaciju o eksproprijaciji ili bilo kakvom drugom oduzimanju nekretnina u Dubljanima, Popovo polje. Da nije alosno bilo bi smijeno, poto je rije o dokumentaciji koju je po zakonu Opina Trebinje, kao pravna sljednica Sreza Trebinje, bila duna trajno uvati, ili povjeriti na uvanje nadlenom dravnom arhivu, pa ako su je unitili ili zagubili duni su objasniti kada se to, kako i zato dogodilo, tko je za to odgovoran i je li za to kanjen, kako je to utvreno itd., a ako su je povjerili na uvanje nadlenom dravnom arhivu duni su odgovoriti kada su to uinili, te koju su arhivsku grau i kojem dravnom arhivu povjerili na uvanje.

Kako se ovim naprijed opisanim izvrenim "povratima" zemljita, te pretvorbom i privatizacijom DP "Popovo polje", bez ili s nejasnom zakonskom osnovom, izvrio "povrat" zemljita samo dijelu graana Popovog polja srpske nacionalnosti, te srpskoj pravoslavnoj crkvi, to tim vie budi sumnju da se od strane upravnih tijela Opine Trebinje i Republike Srpske graanima nesrpske nacionalnosti, ovlatenicima prava na povrat od strane bivih jugoslavenskih komunistikih vlasti nezakonito oduzetih nekretnina u Popovom polju nakon 1945.g., i nadalje ne eli omoguiti da pod istim uvjetima kao i graani srpske nacionalnosti i srpska pravoslavna crkva ostvare pravo na povrat svojih nezakonito oduzetih imanja, dapae da im se uope onemoguava i pristup informacijama i pribavljanje isprava o njihovim oduzetim imanjima, a to je preduvjet da bi uope mogli zatraiti povrat svojih nezakonito oduzetih imanja nakon to u BiH bude donesen Zakon o restituciji (denacionalizaciji) koji je trenutano u proceduri donoenja.

Naalost u Opini Trebinje i Katastru u Trebinju zasad nedostaje politike volje da se navedena arhivska dokumentacija uini dostupnom svim zainteresiranim osobama koje za to imaju pravni, znanstveni ili neki drugi doputeni interes bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili tome slinu pripadnost.

Ipak se nadam da u u dogledno vrijeme doi do traene dokumentacije na intervenciju nadlenih ministarstava i Ombudsmana za ljudska prava RS i BiH (kojima sam se obratio zbog povrede zakonskih prava na pristup informacijama) ili na onim mjestima gdje to trenutana vladajua politika u Opini Trebinje nee moi sprijeiti, odnosno nezakonito sprjeavati.

U svakom sluaju, da je zemljite oduzeto i koje moe se dokazivati svim dokaznim sredstvima, ukljuujui tu i svjedoke (jo ivi prognani Dubljanci i njihovi bivi susjedi Srbi iz Dubljana i drugi).

Stoga elim vjerovati da e i odgovorni dunosnici u Katastru i Opini Trebinje, uskoro uvidjeti beskorisnost i apsurdnost skrivanja traene dokumentacije o oduzimanju nekretnina Hrvatima prognanim tijekom II. Sv. rata iz Dubljana u Popovom polju.

Svatko tko svojim informacijama, arhivskom dokumentacijom, vezama i poznanstvima ili na bilo koji drugi nain moe i hoe pripomoi potomcima prognanih Hrvata iz Dubljana u ispravljanju bar dijela povijesnih nepravdi prema njima poinjenih je dobrodoao lan virtualne udruge Dubljanaca i njihovih prijatelja.

I. B., Dubrovnik

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Matej on Thu Oct 28 2010, 08:21

Dubljani - fotografije sela, te atrnja i omirina hrvatskih kua:

Odluka Sreske agrarne komisije u Trebinju, broj: xxx/48 od 19.04.1948.g., o eksproprijaciji nekretnina po osnovi l. 7. to. f) Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji u NR BiH

Popis dijela otetih imanja dubskih Hrvata (Matia i oia) iz 1964.g., tada u posjedu Zemljoradnike zadruge "Strujii", a prije toga u posjedu Poljoprivredne stanice "Dubljani"
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by space on Thu Oct 28 2010, 08:59

koliko sam shvatio ti si trenutno u DU ... zar ti nije lakse otici do Dubljana ili Velicana i popricati sa ljudima tamo jbte to je nepun sat voznje ... Vjerujem da ima jos ljudi koji se zivo sjecaju desavanja iz WWII i poratnog doba, tako da ces vjerovatno dobiti vise informacija nego sjedeci za racunarom i tipkajuci, a vjeruj da je i zdravije ... vidis da te ozraci monitor Smile

btw sta je smisao ovog tvog pisanija kada sam pitas i sam dajes odgovore, na 4-5 foruma
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1037
Godina : 41
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Go down

by zagor on Fri Oct 29 2010, 06:26

@Matej
Svim vlasnicima treba vratiti oduzetu imovinu i to je civilizacijsko dostignue kome bi trebali teiti, kako se Dubljani nalaze u RS ja sam ivo zainteresovan da se to desi, u Popovu je najlake ispraviti nepravde jer nita nije graeno, problem su urbane sredine.
Znai svima bez izuzetka treba vratiti je moj stav.

Ne mogu a da se ne osvrnem na Dubljane hrvatsko selo koga nema, prvo Dubljana ima i bie ih koliko bude seljana u njima.

Zar mi prvo ne bismo trebali poistiti ispred svoje kue, pa onda tue, pa ti se kao gopar potruditi oko sela u okolini Straduna Glavska, Kijev do, Rupni do, Slavogostii, Zaula, Kutina, Vukovii Kalaurevii, Bobani, enica, valjina, Zavala...
Naveo sam ti samo ona do kojih bi mogao pjeke iz Dubrovnika i ne bi se mogao nigdje vode napiti.

btw. obadvije crkve u Dubljanima koje si postao imaju istonu apsidu, a neke od ruevina koje si prikazao nastale su uslijed djelovanja hrvatskog topnitva, dalje u linkovima ima itav niz istorijskih neistina i poluistina, moderatorima skreem panju da su preuzeti sa ustakih foruma.
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 37
Datum upisa : 23.11.2009

Go down

by Sponsored content

Sponsored content

Go down