"Popis vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku"

Go down

"Popis vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku"

by kum on Wed Jan 26 2011, 01:28

[You must be registered and logged in to see this image.]

kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 526
Godina : 44
Datum upisa : 02.09.2007

Go down

Re: "Popis vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku"

by zagor on Wed Jan 26 2011, 10:02

Ne znam odakle poeti, tema je zanimljiva ali bi joj svakako trebalo promijeniti naslov

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 36
Datum upisa : 23.11.2009

Go down

by zagor on Sun Jan 30 2011, 09:59

Kume kume ta mi radi Smile

Evo da za poetak skrenem panju na par stvari

-Popis Hercegovakog sandaka je bio 1477 godine (tada je zavren iako nije sva Hercegovina bila u turskim rukama)

-Ukoliko se eljelo obraditi samo Ljubinje, onda naslov nije trebao glasiti "ljubinjskog kadiluka", ve "nahije ljubinje", jer je nahija administrativna jedinica.

-Granice nahije Ljubinje, uglavnom se poklapaju sa granicama srednjovjekovne upe Popovo, pa je trebalo pomenuti i Koteze, Veliane, Grmljane...,

-to se granica "ljubinjskog kadiluka" tie, one su se mijenjale, a povremeno je ak i Konjic ulazio u njegov sastav sastav,pa vidite i sami koja mjesta sve nedostaju,

-Kadiluk je da se tako izrazim sudska nadlenost, dananjim jezikom reeno "za sve sporove u ovome sluaju nadlean je kadija u Ljubinju".

Za sada toliko.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by kum on Mon Jan 31 2011, 05:28

"Poimenini popis sandaka vilajeta Hercegovina" autora Ahmeta S.Aliia iz 1985. godine, sa kojim redakcija izdanja "Glasnika Ljubinja" oigledno nije bila upoznata, djelo je koje je dostupno iroj javnosti pa nije bilo potrebno da jedna vrlo interesantna tema iz srednjovjekovne prolosti Ljubinja bude obraena samo na osnovu preprianih sjeanja.

U ovom broju ljubinjskog glasnika na koricama se nalazi grobna crkva Vlaa Bijelia i sina mu Vukosava na Vlahoviima posveana sv. caru Lazaru, a poleini korica skica je natpisa sa steka Vukosava Vlaevia, pa je ogroman propust da u tekstu "Popisa vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku" nema niti slova o njima iako Aliiev popis daje poimenini spisak njihovog katuna.

kum Mon Jan 31 2011, 20:40. 1

kum
Administrator
Administrator

Male

Go down

by kum on Mon Jan 31 2011, 07:41

zagor ::
-Ukoliko se eljelo obraditi samo Ljubinje, onda naslov nije trebao glasiti "ljubinjskog kadiluka", ve "nahije ljubinje", jer je nahija administrativna jedinica.

-Granice nahije Ljubinje, uglavnom se poklapaju sa granicama srednjovjekovne upe Popovo, pa je trebalo pomenuti i Koteze, Veliane, Grmljane...,

Kada je u pitanju ovaj popis raen od 1475 - 1477. godine primjetno je da on ne obrauje Ljubinje kao nahiju. Odreeni teritorijalni dijelovi koji se danas nalaze u administrativnim okvirima ljubinjske optine nalaze se u razliitim nahijama, dok se drugi u ovom popisu mogu prepoznati meu "hasovima sandak-bega" ili kao "posadnici tvrava".

kum
Administrator
Administrator

Male

Go down

by zagor on Mon Jan 31 2011, 08:32

Zato to popisiva se nije vodio tom idejom da napravi popis kakvim ga mi danas doivljavamo. Ali ako ve tei nekom lokal patriotizmu i hoe da nabroji sva sela koja se pominju, a u dananjoj su Ljubinjskoj optini, onda kadiluk jednostavno nije termin koji treba da se koristi, to nije ni nahija, jer onda treba obuhvatiti veliki dio Popova.
Sutina ovoga popisa je bila da popie poreske obveznike, radi lakeg ubiranja poreza, ako jedan demat plaa zajedno porez tako je i popisan, ukoliko su npr. Voeni (koji se ne pominju Laughing ), carski has, bie popisani sa ostalim carskim posjedima, ukoliko su meutim aginluk Serdarevia nae se zajedno sa ostalim njihovim posjedima, ako su timar nekog spahije iz Gacka nalazie se sa njegovim posjedima.
Tvrava je trebala da se finansira iz odreenih prihoda pa su i njima dodjeljivani posjedi....
Da se u Osmanskom carstvu porez ubirao na nain da se porez plaa po mjestu prebivalita, onda bi bile popisane nahije i sva sela nahije Ljubinje bi bila na istom mjestu.

Nadam se da sam bio od koristi, jer ovaj lanak je lake ponovo napisati, nego ga ispravljati.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Feb 01 2011, 02:58

Ovo me malo podsjea ba Basarine"Neroene istoriografe"koji iz budunosti javljaju Car Duanu,Lazaru,Obiliu,Karaoru,Milou... kako treba da se odigraju istorijski dogaaji.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by wolf sagash on Wed Feb 02 2011, 05:26

Rad je trebalo da se zove "Stanovnitvo Ljubinskog kraja prema Poimeninom popisu sandaka vilajeta Hercegovina".
Glede Voena, nam milih,oni su suprotno tvrdnjama autora teksta koji je izazvao ovu polemiku ipak postojali u vrijeme popisa,jer da nisu postojali vjerovatno nebi bili popisani.
Na stranicama 116 i 117 popisiva je utefterio i popisao
demat Radonje sina Grubaa sa 53 doma oenjenih i 5 neoenjenih
Ispod stoji napomena da pomenuti demat zimuje u Kruevici i Vodenima a ljetuje na Zelengori.
Jo kad ime oca voe Demata ,Grubaa poveemo sa lokalitetom Grubaev kamen koji i nije daleko od Voena a na njemu je nekropola sa tri srednjevjekovna nadgrobnika ili ime oca jednog drugog vlaha iz istog katuna Krljata na isti nain poveemo sa nazivom nekropole u Voenima Dojnjim-Krletin greb,mislim da smo odagnali svaku sumnju o nepostojanju Voena i zatvorili usta svim klevetnicima koji uprkos argumentima tvrde da nema u srednjem vijeku milog mi zaviajnog kutka.

Ako se ovjek,koji je jedini izvor autoru ove teme,odistinski druio i eglenisao sa uvaenim orijentalistom Ahmetom S Aliiem onda me zaista udi kako nisu primjetili da na stranici 137 imamo poimenino popisan Demat Milobrada sina Obrada sa 31 domom oernjenih mukaraca i sa 5 neoenjenih za koje lijepo stoji da zimuju u mjestu Opasko a ljutuju na Treskavici i povezali ga sa ljubinjskim krajem.Budui da Ahmet u u predgovoru obavjetava itaoce da se u tursko pismu esto brka P i B ,ne mogu se iuditi kako autor i njegov pomaga nisu na tom mjestu identifikovali selo Ubosko.Da se radi o selu Ubosku dokazuje i srednjevjekovni irilini natpis na lokalitetu Grebua u ataru tog sela.Natpis je bio poznat u vrijeme prevoernja i obrade popisa i on pominje izvjesnog Dabiiva Radovanovia koji je i popisan u gore pomenutom dematu.

wolf sagash Wed Feb 02 2011, 05:52. 1

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by wolf sagash on Wed Feb 02 2011, 06:25

kum ::"Poimenini popis sandaka vilajeta Hercegovina" autora Ahmeta S.Aliia iz 1985. godine, sa kojim redakcija izdanja "Glasnika Ljubinja" oigledno nije bila upoznata, djelo je koje je dostupno iroj javnosti pa nije bilo potrebno da jedna vrlo interesantna tema iz srednjovjekovne prolosti Ljubinja bude obraena samo na osnovu preprianih sjeanja.

U ovom broju ljubinjskog glasnika na koricama se nalazi grobna crkva Vlaa Bijelia i sina mu Vukosava na Vlahoviima posveana sv. caru Lazaru, a poleini korica skica je natpisa sa steka Vukosava Vlaevia, pa je ogroman propust da u tekstu "Popisa vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku" nema niti slova o njima iako Aliiev popis daje poimenini spisak njihovog katuna.

Nije mi jasno nepominjanje Vlaa i Vukosava.Pa oni su legende naeg kraja.O njima priamo uz ognjita i milozvune gusle.Ja imam osjeaj da ih lino poznajem a ponekad sanjam da zajedno jaemo na Kosovo ravno,gdje emo odabrati Carstvo Nebesko.
Za razliku od mene,popisiva ih je zaista poznavao pa je na stranicama 136 i 137 ubiljeio ovaj prilino veliki klan od 108 0enjenih i 14 neoenjenih mukaraca i nazvao ga Demat Vlaa sina Belia sada u posjedu njegovog sina Vukosava ali ne lezi vrae ispade da oni nisu bili na Kosovu kako legenda kae.U bitci na Kosovu mogli su uerstvovati njihovi preci Ostoja i Vuihna ali tamo nisu izabrali Carstvo Nebesko ve ovu Dolinu suzu jer ako su ili onda su se vratili ivi.Ali po meni mnogo vie znai za nau nacionalnu stvar njegovanje kulta Svetog Kneza Lazara za koje imamo materijalne dokaze negoli sam,o uee u bici,jer u bitku je mogao i da ide neki arnautin ako mu se dobro plati ali uspomene na nju uvae samo oni kojima je predstavljala duhovno naslijee.
Malo oduljih i upadoh u nekakva elegino raspoloenje i skrenuh sa krucijalnih stvari,
Kao mjesto zimovanja naih srednjevjekovnih vlahoviana navodi se neka Bijoska.Magistar Peki u radu "Srednjevjekovna upa Dabar"misli da se radi o Ubosku i zaista jedan materijalni dokaz sa terena koji jo nije dat na uvid iroj javnost to i potvruje.Naime na jednom,zasada tajnom lokalitetu pronaen je irilini natpis koji pominje saplemenika Vukosava i Vlaa koji je pomenut u popisu.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Wed Feb 02 2011, 06:39

Kao to rekoh lake je ponovo napisati, nego ukazati na sve greke i nedoreenosti

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by kum on Thu Feb 03 2011, 00:00

wolf sagash ::Nije mi jasno nepominjanje Vlaa i Vukosava.Pa oni su legende naeg kraja.

Najvea legenda naeg kraja u "Popisu vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku" je Jovin sin Mujo Bogdanovi, vlasnik sela Preklopaca - Prekopolja. Njegov lik jo nije opjevan uz gusle a ni uz argije iako je ovaj misteriozni Ljubinjac toliko vjeto sakrio svoja sela i dva oca, Jovu i Bogdana, da su ga turski popisivai potpuno zaobili popisom. Wink

kum
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Thu Feb 03 2011, 02:22

jocolor

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by Mima on Thu Feb 03 2011, 02:42

wolf sagash ::
Glede Voena, nam milih,oni su suprotno tvrdnjama autora teksta koji je izazvao ovu polemiku ipak postojali u vrijeme popisa,jer da nisu postojali vjerovatno nebi bili popisani.

Vodjeni su centar univerzuma!!! Smile

Mima
Trudi se
Trudi se

Female
Broj poruka : 32
Datum upisa : 29.11.2009

Go down

by wolf sagash on Thu Feb 03 2011, 03:37

kum ::
wolf sagash ::Nije mi jasno nepominjanje Vlaa i Vukosava.Pa oni su legende naeg kraja.

Najvea legenda naeg kraja u "Popisu vlaha stoara u ljubinjskom kadiluku" je Jovin sin Mujo Bogdanovi, vlasnik sela Preklopaca - Prekopolja. Njegov lik jo nije opjevan uz gusle a ni uz argije iako je ovaj misteriozni Ljubinjac toliko vjeto sakrio svoja sela i dva oca, Jovu i Bogdana, da su ga turski popisivai potpuno zaobili popisom. Wink
Jako zanimljiva nesvakidanjost je da i danas imamo Jovu Bogdanovia u Ljubinju i on se nedavno prienio i ako bog da kad dobije sina,nek mu neda ime Mujo.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by wolf sagash on Thu Feb 03 2011, 04:20

Mima ::
wolf sagash ::

Vodjeni su centar univerzuma!!! Smile
Ma jok ! ipovo je najjae ! ! !

A ne spomenuti selo Miljen kardinalan je propust.
udi me kako prevodilac,ubikator i toponimiar nisu prepoznali naziv ovog sela u jezikoj premetaini nazvanog,zamislite-Miljen.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by zagor on Thu Feb 03 2011, 07:32

Miljen se i prije popisa pominje x puta, a tuda je prolazio i jako prometan put, Koteze, Oraje, i jo niz popovskih sela kralj Srbljem i Bosni po milou boijom Stefan Ostoja poklanja Dubrovniku 1399.

zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by Sponsored content Today at 13:46

Sponsored content

Go down