Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

1 of 2 1, 2  Next

Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

by Matej on Sun Feb 20 2011, 11:25

Nakon vise od 6 mjeseci potrage i bezbroj pismenih, telefonskih i usmenih zamolnica, pozurnica i intervencija, na preko dvadesetak razlictih adresa u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Austriji (Arhiv Republike Srpske u Banja Luci i Trebinju, Arhiv Hercegovacko-neretvanskog kantona u Mostaru, Arhiv Federacije BiH u Sarajevu, Arhiv BiH u Sarajevu, Arhiv Jugoslavije u Beogradu, Vojni ahiv u Beogradu, Austrijski drzavni arhiv, Arhiv dubrovackog biskupskog ordinarijata, Arhiv mostarskog biskupskog ordinarijata, Mjesna zajednica Velicani, Opcina Trebinje, Opcina Ljubinje, Opcina Ravno, Grad Mostar, Republicka uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS u Banja Luci i Trebinju, Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove HNZ u Ravnom i Mostaru, Federalna uprava za geodetsko imovinsko-pravne poslove FBiH u Sarajevu, Pravobranilastvo RS u Banja Luci i Trebinju, Osnovni sud u Trebinju, Opcinski sud u Capljini, Okruzno tuzilastvo u Trebinju), konacno sam u Becu (Republika Austrija) uspio pronaci dio trazene arhivske gradje o Dubljanima (Bosna i Hercegovina).

Naime, nedavno sam u Austrijskom drzavnom arhivu (u arhivskoj gradji "Opisa zemalja" iz zbirke karata Ratnog arhiva, zbirka popisa vlasnika zemljista i stanova pojedinih bosanskih i hercegovackih okruga iz 1880-tih godina, te u fondu dubleta katastarskih planova za isto to razdoblje za pojedine bosanske i hercegovacke okruge) uspio pronaci dio trazene arhivske gradje o Dubljanima, i to Popis vlasnika zemljista i stanova za k.o. Dubljani, okrug Ljubinje, prema austrougarskom katastru, u kojem su navedene sve obitelji iz Dubljana (i hrvatske i srpske, osim navodno obitelji Prkut) i ciji elektronski "scan" (CD) bih trebao dobiti iduci tjedan, te tzv. pocetne katastarske planove za okrug Ljubinje (oko 600 planova) koje treba pretraziti (jer se nalaze razbacani bez nekog logickog reda) u iducih desetak dana i izdvojiti one planove koji se odnose na k.o. Dubljani.

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Go down

Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

by Matej on Mon Mar 07 2011, 09:49

U nastavku ovog posta vam kopiram sadrzaj "Popisa vlasnika stambenih zgrada i stanova za k.o. Dubljani" prema austrougarskom katastru iz 1880-tih godina, prvi dokumenat koji sam dobio iz Austrijskog drzavnog arhiva. Ostale dokumente: Popis (vlasnika) zemljista i katastarske planove za k.o. Dubljani bih trebao dobiti slijedecih dana.

U dostavljenom mi Popisu navedene su sve hrvatske obitelji (Matic, Mihajlovic, Vukosavic, Coic, Mioc i Prkut) 15, i srpske obitelji (Glavan i Jaksic) 6, koje su nekada bile vlasnici zemljista u mjestu Dubljani, k.o. Dubljani, te je to prvi dokumenat koji dokazuje i pokazuje da su u Dubljanima nekada zivjele i navedene hrvatske obitelji: Matic, Mihajlovic, Vukosavic, Coic, Mioc i Prkut.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dodatak 30A.

Zemlja Hercegovina, Okrug Mostar, Kotar Ljubinje

Popis stambenih zgrada i stanova
katastarske opine "Dubljani"

Predio
br.

Mjesto (selo) / vlasnik: Ime, Adresa, kuni broj / stambene zgrade: broj zgrada, graevinski, bez, s, kat, broj stanova / Napomena

k.o. Dubljani

Bajat Mijat, Korlati, kbr. 20
Bajat Stevan, Korlati, kbr. 21
Bajat Risto, Korlati, kbr. 0
oi Ivo, Dubljani
Glavan Pero, Dubljani, kbr. 13
Glavan Ilija, Dubljani, kbr. 14
Glavan Jovo, Dubljani, kbr. 15
Glavan Gjuro, Dubljani, kbr. 17
Glavan Lazo, Dubljani, kbr. 16
Jaki epan, Dubljani, kbr. 2
Mati Miho, Dubljani, kbr. 3
Mati Mato, Ivanov, Dubljani, kbr. 4, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Mati Ivo, Dubljani, kbr. 6, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Mati Mato, Stankov, Dubljani, kbr. 5
Mati Mare, Dubljani, kbr. 0
Mio Pero, Dubljani, kbr. 7
Mihajlovi Ivo, Dubljani, kbr. 9
Mihajlovi Tomo, Dubljani, kbr. 11
Mihajlovi Sava, Dubljani, kbr. 18
Mihajlovi Ivo, Dubljani, kbr. 0
Noica Risto, Korlati, kbr. 26
Noica Stanko, Korlati, kbr. 29
Noica Vukan, Korlati, kbr. 30
Prkut Nikola, Dubljani, kbr. 19
Peko Vid, pok. Mihe, Korlati, kbr. 22
Peko Nikola, Korlati, kbr. 23
Peko Mio, Korlati, kbr. 24
Peko Risto, Ilijin, Korlati, kbr. 25, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Peko Ilija, Gavrilov, Korlati, kbr. 27
Peko Vidoje, Jovin, Korlati, 0
Peko Mile, Korlati, 0
Vukasovi Janko, Dubljani, kbr. 8
Vukasovi Sava, Dubljani, kbr. 10
Vukasovi Miho, Dubljani, kbr. 12

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by katabuya on Mon Mar 07 2011, 20:40

a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!

Admin knows best... [You must be registered and logged in to see this image.]

katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 34
Datum upisa : 25.06.2007

Go down

by Matej on Tue Mar 08 2011, 00:15

katabuya ::a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!

pa ne vjerujem da oko 600 povijesnih dokumenata koji se odnose na Ljubinje a pronadjeni su u Austrijskom drzavnom arhivu ne zanimaju nikoga s ovog foruma ?!
vjerujem da ce to zanimati Hanibala, Wolf sagasha, Kuma i bar jos ponekoga ...

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by katabuya on Tue Mar 08 2011, 00:37

Pa ako niko, ali bas niko ne pokaze ni malo interesovanja za ovo tvoje ''istorijsko dostignuce'' za 16 dana koliko post stoji tu, onda mislim da nisi u pravu...
Mrzi me da se dalje raspravljam, dan je lijep ima pametnijih poslova za raditi...
Uzdravlje

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Go down

by best2000bg on Tue Mar 08 2011, 04:56

Potovani,

roen sam 1949. g. i ivim u Beogradu, otac mi je roen u Ljubinju 1924.godine od oca etka Grubjea i majke Save uri. Voleo bih da istraim moje poreklo i moje predke. Molim za pomo u pronalaenju istog i pronalaenju potrebnih mi podataka.

S potovanjem i zahvalnou,

Branko Grubjea

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 4
Godina : 66
Datum upisa : 08.03.2011

Go down

by katabuya on Tue Mar 08 2011, 06:20

Dobrodosli na nas forum, gospodine Grubjesa!
Vjerujem da cete doci do nekih podataka, jer na forumu imamo nekoliko clanova koji dobro barataju sa informacijama iz tog perioda!

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Mar 08 2011, 07:24

Matej ::
katabuya ::a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!

pa ne vjerujem da oko 600 povijesnih dokumenata koji se odnose na Ljubinje a pronadjeni su u Austrijskom drzavnom arhivu ne zanimaju nikoga s ovog foruma ?!
vjerujem da ce to zanimati Hanibala, Wolf sagasha, Kuma i bar jos ponekoga ...
Otkriu ti tajnu.Ja sam tu dokumentaciju,mislim orginalnu,ispisanu na kvalitetnom papiru sa sve planovima zamotanim u tube i posloenim u soke davno pronaao na na tavanu starog optinskog zdanja i otuio.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

by wolf sagash on Tue Mar 08 2011, 07:26

best2000bg ::Potovani,

roen sam 1949. g. i ivim u Beogradu, otac mi je roen u Ljubinju 1924.godine od oca etka Grubjea i majke Save uri. Voleo bih da istraim moje poreklo i moje predke. Molim za pomo u pronalaenju istog i pronalaenju potrebnih mi podataka.

S potovanjem i zahvalnou,

Branko Grubjea
Vidiemo,kliko jo sutra ta se moe uraditi.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by best2000bg on Tue Mar 08 2011, 07:32

Zahvalan svima na pruenoj pomoi.

Srdaan pozdrav !

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male

Go down

by Atom on Sat Mar 12 2011, 11:28

Potovani gospodine Branko, dragi zemljae !
Neobino mi je drago to ste prisutni na naem forumu i da Vas interesuju porodini Ljubinjski korjeni.Cijenei vae nastojanje i trud, aljem svoj skroman doprinos koji e nadam se Vama, moda biti od koristi:

Grubjee vode porijeklo iz Popovskih sela Grmljani i Dvrsnica odakle su i doli u LJubinje jo za Turskog vakta.U Ljubinju su bile dvije kue i slavili su Aranelov dan.Iz tog vremena na ulazu u Ljubinjsko groblje nalaze se dva kamena krsta na kome je uklesano ime Jovana Grubjee a na drugom Grubjea Stane za koju je napisano da se prestavi(umrije) 1868 i Grubjea SAva ,er.

Iz Austrougarskog perioda:

Na kunom broju 196.u Barnosima ivjeli su:
Grubjea Tripo, umro 1891
Grubjea Cvijeta,roena 1847
Grubjea Jovo, sin 1882
Grubjea Stana,er 1884
Grubjea Gavrilo, sin 1886
Grubjea Rua,er 1888
Grubjea Gospava, Jovina ena,1884
Grubjea Cvijeta,er 1909
Grubjea Stana,er 1911
Grubjea uro, sin 1912

Na broju 197 ivjeli:
Grubjea Spasoje, roen 1841
Grubjea Stana, ena 1847
Grubjea Savica,er 1883
Grubjeaetko, sin 1886
Grubjea Ana, supruga etka, predstavi se 1908

Ovo je iz Austrougarskog perioda i moda nije potpuno sobzirom da su domovne knjige naknadno upisivane.

Nastavak iz perioda Kraljevine treba istraivati,ali po onome kako ja razmiljam, sa tim neete imati problema poto jo ima ivih Ljubinjaca koji dosta dobro poznaju Vau porodicu.
Potpisujem se sa odlunim potovanjem!

ATOM

Atom
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 7
Datum upisa : 06.02.2011

Go down

by best2000bg on Sun Mar 13 2011, 05:46

Potovani zemljae,

verujem da e mi ova Vaa informacija veoma pomoi u mojim nastojanjima pa Vam se ovom prilikom od srca zahvaljujem.

S potovanjem i zahvalnou

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male

Go down

by Matej on Sun Mar 13 2011, 09:27

danas sam bio u Dubljanima. Odnio prijatelju podatke o njegovom obiteljskom stablu koje sam pronasao u Austrijskom drzavnom arhivu, a usput se vidio i ugodno popricao u Dubljanima i sa nasim Hanibalom ...

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by katabuya on Sun Mar 13 2011, 12:00

E, super! A mozes li nam reci i sta si rucao i koliko puta si danas isao u wc???

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Go down

by best2000bg on Mon Mar 14 2011, 04:27

Potovani ATOME,

i ovaj put Vam se zahvaljujem za podatke koje ste mi poslali za porodicu Grubjea. Imajui u vidu da se moja baba devojaki prezivala iri, molio bih ako imate podatke o porodici uri da mi i njih poaljete.

Spotovanjem i zahvalnou,

BEST

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male

Go down

by saula on Mon Mar 14 2011, 07:16

На данашнји дан1903. умро је писац и дипломата Матија Бан, Србин католичке вјере, како је својевремено говорио, а био је члан Српске краљевске академије, професор београдског Лицеја и шеф пресбироа у време кнеза Александра Карађорђевића. Дела: драме "Смрт Уроша V", "Краљ Вукашин". Баново Брдо у Београду носи по њему име.

saula
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 12
Datum upisa : 23.03.2010

Go down

by saula on Mon Mar 14 2011, 07:22

Obeava

Ulanjen:
12.07.2008.
Reputaciona mo:
0
Dubrovanin skovao re etnik
Dubrovcanin Matija Ban, veliki Srbin, politicar i intelektualca iz 19 veka, je prvi koji je skovao re etnik.

[You must be registered and logged in to see this link.]

O Matiji Banu kao Srbinu

Za vostvo Ilirskog pokreta je bilo najtee odluiti se izmeu ikavice i ijekavice kao knjievnog jezika Hrvata. Izbor je konano ipak pao na (dubrovaku) ijekavicu zbog velikog ugleda knjievnih dela napisanih na tom izgovoru u Dubrovniku. Ipak, mnogi hrvatski kulturni delatnici, i pre ovog izbora i nakon njega, su se zalagali za ikavicu kao ist nacionalni hrvatski govor. Tako je, jo pre Gajeve reforme hrvatskog knjievnog jezika, ime Starevi (1784.1859. g.), katoliki svetenik i stari gramatiar, u svojoj Novoj ricsoslovici iliricskoj iz 1812. g. ukazivao na prisutnost stranih elemenata u dubrovakom ijekavskom izgovoru, koji se stoga nije mogao prihvatiti kao hrvatski nacionalni jezik, zalaui se u isto vreme za ikavski izgovor kao isti hrvatski nacionalni jezik. Po imi Stareviu, dubrovaki ijekavski izgovor je postao suvie stran Hrvatima zbog velikih pozajmnica iz italijanskog jezika kao i iz crkvenoslovenskog jezika kojim se sluila Srpska pravoslavna crkva. Na suvie srpski karakter dubrovake epske poezije u delima Ive Gundulia i Junija Palmotia je ukazivao i Andrija Torkvat Brli po kome je njihovo epsko pesnitvo bilo inferiorno usled prisustva stranih elemenata u strukturi epske pesme u odnosu na pravo hrvatsko epsko pesnitvo koje je ispevano na nacionalnom epskom metru (Brli 1848). Slino miljenje su imali i ime Starevi i Ante Kuzmani (1807.1879. g.) koji je bio vodea figura onih predstvavnika hrvatske inteligencije okupljenih oko Zore dalmatinske koja se estoko borila za standardizaciju ikavskog (kao nacionalnog hrvatskog) a ne ijekavskog (kao nacionalno srpskog) izgovora za knjievni jezika Hrvata. Povodom rada zagrebake filoloke kole, Srbin rimo-katolik iz Dubrovnika, Matija Ban, je rekao da je ta kola lep i potpuno savren srpski jezik, mislei na tokavski dijalekt ijekavskog izgovora, presadila iz njegovog gnezda u sve ilirske zemlje i tako pripremila ulazak u pan-Slavizam (Ban 1849). Medo Puci je otiao korak dalje 1867. g. tvrdei da ukoliko se narodi razlikuju po jeziku onda je Gajevo usvajanje srpskog jezika u zvaninoj upotrebi pretvorilo sve Hrvate u lingvistike Srbe. Shodno tome, Srbi se ne trebaju plaiti hrvatskih istorijskih prava jer su to u sutini srpska prava (Orsatto 1867, 26).

Реч ''четник'' је пољског порекла и означава герилског ратника. Традиција четовања је преношена са колена на колено у српском народу, преузимајући елементе како хајдучије тако и ускочког начина ратовања. Именицу ''четник'' је сковао дубровачки Србин, Матија Бан, за потребе бораца Грбаљског устанка. Грбаљски устанак је вођен 1848. у залеђу Боке, и трајао је свега неколико месеци. Био је усмерен против аустријске круне, и водио се типично герилски. Своје интересе у овом устанку су виделе и кнежевина Србија и Његошева Црна Гора, па је тако Матија Бан превео са пољског постојеће књиге о герилском ратовању, а и самостално је, у складу са традицијом нешто унео. Тако су настала ''Правила о четничкој војни'' 1848. године. То је први српски уџбеник гериле, у коме се налазе бројне информације које ће, касније, свакако наћи своју примену. Тако се у књизи наводи да четник треба да је ''трезвен, отресит и смео, да четник треба да носи народно одело са капом и обележјем на њој, користи пушку,пиштољ,нож, те каква дисциплина треба да влада у чети. Утицај хајдуковања овде је очигледан, јер срећемо сличне кодексе понашања и облачења, као и начине нападања.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Neko kae da je i sam Matija Ban sastavio onu Srpsku pesmu oj Vojvodo Sindjelicu, ali o tome na zalost ne postoje pouzdani podaci

saula
Tek stigao
Tek stigao

Go down

by Matej on Tue Mar 15 2011, 00:02

saula ::На данашнји дан1903. умро је писац и дипломата Матија Бан, Србин католичке вјере, како је својевремено говорио, а био је члан Српске краљевске академије, професор београдског Лицеја и шеф пресбироа у време кнеза Александра Карађорђевића. Дела: драме "Смрт Уроша V", "Краљ Вукашин". Баново Брдо у Београду носи по њему име.

a kakve veze taj veliki srpski mislilac, a katolik i etnicki Hrvat, Matija Ban ima s ovim topicem ?!

rasprava na ovom topicu o doticnom Matiji Banu po mom misljenju je cisto i zlonamjerno spamiranje teme od indikativno je to (ili prozirno) posve novog clana foruma ...

Urednistvo bi trebalo opomenuti spamera na postivanje pravila foruma i premjestiti njegove upise na novi topic npr. pod naslovom: Znameniti srpski mislioci hrvatskih ili bosnjackih etnickih korjena, i tu neka raspravlja koga to zanima o takvim "znamenitim Srbima" poput doticnog Matije Bana, Ive Andrica, Mese Selimovica, Vojislava Seselja ...

kad malo bolje promislim izgleda da su svi znameniti Srbi koje ja znam imali neke hrvatske ili bosnjacke korjene ... Cool

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by katabuya on Tue Mar 15 2011, 01:39

U svakom slucaju,zanima nas diskusija o bilo kom Srbinu, manje ili vise poznatom i bitnom, i to mnogo vise od toga sta si ti jeo i pio danas, koje si dokumente dobio, a koje jos nemas i tome slicno...
Ova tema je vec otisla u off, davno, na prethodnoj strani, i ostace ovakva, cisto zbog nekih bitnijih stvari koje su neki clanovi putem ove teme pokrenuli...
Zivio, i uzimaj puno tecnosti, a pusti urednistvo da radi svoj posao, ne treba nam tvoja sugestija!

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Mar 15 2011, 01:54

Matej je u pravu.Treba malo srediti forum.Otvoriti Pdf istorija i u njega premjestiti sve teme i poruke vezane za istorijsku misao.

Gosn Matej nemojmo biti zluradi i oholi.Svima u Dubljanima poznata je injenica da meni osobno nimalo simpatini Vojislav eelj nije Hrvat,bar u onom smislu kako ga se daje predstaviti u medijima.Moda su u stoljeu 15 eelji prihvatili Grkoistoni obred umijesto latinskog a moda je bilo i suprotno.Tezu je lansirao devedesetih godina njegov osobni kum Vuk Drakovi kao vjet predizborni trik.
Na slian nain ja bih mogao ustvrditi da ste vi oenili suprugu srpskih korijena jer Matii tvrde da su od Nikolia Humskih a za koje va cijenjeni renesansni sugraanin Mauro Orbini kae da sui potekli od Miroslava Nemanjina brata lino.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by katabuya on Tue Mar 15 2011, 02:36

Pa kad bi svi otvarali teme u odgovarajucim podforumima na bi bilo haosa. Ja sam jednom vec pretumbavao neke teme, a i opet cu, samo da se natjeram. npr. ovoj temi nikako nije mjesto u pricaonici, al ajde...

katabuya
Administrator
Administrator

Male

Go down

by wolf sagash on Tue Mar 15 2011, 02:52

Kaem ti,treba otvoriti pdf istorija i u njega skrkati masu topica.

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male

Go down

by saula on Tue Mar 15 2011, 05:25

Matija Ban je govorio da je Srbin katolike vjere a ne kako ree g. Matej, Srbin hrvetskog porijekla

saula
Tek stigao
Tek stigao

Go down

by Matej on Tue Mar 15 2011, 07:24

saula ::Matija Ban je govorio da je Srbin katolike vjere a ne kako ree g. Matej, Srbin hrvetskog porijekla

hahahahhh, sto je on govorio nije bitno, pa taj covjek je bio dvorski, rezimski placenik (dakle sto bi se u narodu reklo "dusa prodana") ... vazno da mi Dubrovcani znamo tko je i sto je doticni bio, npr. los pjesnik i pisac, kao sto je bio i los Hrvat i katolik, ali zato financijski uspjesni poturica Wink

a sto vi Srbi nemate boljih pjesnika i pisaca od tog prodanog Hrvata, zao mi vas ...
za mene je najbolji srpski pisac onaj Mesa Selimovic, samo sto mu ime i prezime ne zvuce previse srpski Wink

inace, svi meni poznati Seselji su Hrvati, osim onog "ustase" Vojislava, koji za sebe kaze da je on cetnik, a nema ni brade Wink
pa kakav je to cetnik bez brade i sa tipicno hrvatskim prezimenom ?!

... da je Seseljev pradjed bio Hrvat i katolik to skoro svi Hrvati iz Popova znaju ...
ozenio covjek protinu cerku i presao na pravoslavlje, pa nakon tri koljena potomak postao cetnicki vojvoda Laughing

Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male

Go down

by saula on Tue Mar 15 2011, 08:15

haha
Neka bude tako ..........
Tesla , R. Boskovic , Kusta ......

saula
Tek stigao
Tek stigao

Go down

by Sponsored content Today at 13:47

Sponsored content

Go down

1 of 2 1, 2  Next

- Similar topics