Porijeklo rodova Ljubinja i okoline

Go down

Porijeklo rodova Ljubinja i okoline

by korijeni on Tue Mar 29 2011, 09:27

Pozdrav svim lanovima foruma.

Na ovaj forum sam naletio sluajno, zahvaljujui google-u, i registrirao sam se s nadom da e mi neko od forumaa moi ili htjeti pomoi. Naime, ja radim na projektu geneolokog portala koji bi se bavio porijeklom rodova u BiH(a kasnije moda i ire). Do sada sam skupio i digitalizirao(uslikao digitalnim fotoaparatom) nekih dvjestotinjak knjiga koje se bave tom tematikom. Slijedea faza je pravljenje same stranice/portala, koja podrazumijeva prepisivanje velikog dijela informacije i pretvaranje u HTML format. Ovo je teak i mukotrpan dio posla, i tu se nadam da e mi neko moda htjeti pomoi.

O porijeklu stanovnitva Ljubinja imam nekoliko knjiga. Najstarija je Hercegovina od Jevte Dedijera, u kojoj on donosi pregled porodica nekih sela oko Ljubinja na poetku XX. stoljea. Izmeu dva rata, Ljubo Mievi i Milenko Filipovi su napravili opsena istraivanja na podruju Popova, koja se naravno dijelom tiu i Ljubinja. Konano, Ljubo Mihi je 70ih godina izdao knjigu "Ljubinje s okolinom" u kojoj je objavio dotadanja istraivanja o porijeklu stanovnitva u okolici Ljubinja, kao i svoj rad kojim je dopunio ova istraivanja. Ja sam prilino siguran da su u ovim knjigama obraena sva sela opine Ljubinje. Osim ovih knjiga, treba spomenuti da ima jo mnotvo drugih u kojim se moe nai neke informacije o porijeklu stanovnitva Ljubinja, kao to je Aliiev Poimenini popis sandaka vilajeta Hercegovina ili Hercegovaka prezimena Ljube Milievia, ali tri gore navedene su glavni izvori.

Dakle, mene zanima ima li zainteresiranih koji bi mi pomogli u kreiranju dijela portala koji e se odnositi na Ljubinje(i moda Popovo). Ja mogu okaiti sve ove knjige ovdje na forum, pa ako je neko zainteresiran da prepie dio informacije iz njih, bio bih jako zahvalan. Naravno, nema potrebe za prepisivanjem itavih knjiga(Mihieva je preko 800 stranica!) nego samo relevantnih dijelova. Isto tako jedna osoba ne mora prepisivati sve. Ako nekog zanimaju samo porodice u njegovom selu, i ta pomo bi bila super. Naravno, trebam spomenuti da ja nikakav profit ne namjeravam praviti od svega ovog. Domena i hosting su plaeni iz mog depa, a itava svrha je podijeliti svu informaciju koji imam sa to vie ljudi.

Hvala i lijep pozdrav iz Kanade.

korijeni
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 1
Datum upisa : 29.03.2011

Go down

Re: Porijeklo rodova Ljubinja i okoline

by wolf sagash on Tue Mar 29 2011, 09:39

Mogu ti preporuiti da potrai knjige o ljubinjskim rodovima.Ovako na prvu znam da su objavljeni radovi o porodicama Turanjanin,Lugonja,Sikimi,Radi i Sulaver.

[You must be registered and logged in to see this link.]

wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 41
Datum upisa : 28.06.2007

Go down

Re: Porijeklo rodova Ljubinja i okoline

by sandokna on Sun Jan 22 2012, 01:49

interesuje me selo kotezi ima li slucajno nekih podataka.hvala